kupowanie

i

Autor: pixabay.pl

BEZPIECZEŃSTWO

Zakupowe szaleństwo przed świętami? Policja ostrzega!

2024-03-29 8:54

Wszystko przed Wielkanocą macie już gotowe, czy na liście wciąż sporo zadań jest do odhaczenia? W tym przedświątecznym zamieszaniu policja apeluje o rozsądek i przypomina o zasadzie ograniczonego zaufania. Bo gdy my szykujemy się do świąt - oszuści cały czas kombinują, jak tu nas wykiwać.

Internetowe zakupy na ostatnią chwilę i ten niepokój - czy paczki zdążą dojść jeszcze przed świętami? To idealna okazja dla oszustów. Bo w takim roztargnieniu i z milionem spraw do załatwienia łatwo jest nam zapomnieć o zasadzie ograniczonego zaufania. To próbują wykorzystać przestępcy - o czym przypomina policja w Ostrzeszowie.

Okres przedświąteczny to doskonała okazja dla oszustów, którzy wykorzystując zamówienia składane m.in. na portalach zakupowych, przesyłają do kupujących linki dotyczące m.in. niedopłaty do paczki. Prosimy o każdorazową weryfikację takiego SMS - a oraz nie wchodzenie w przesyłane linki. Przez roztargnienie i pochopne działanie, możemy utracić swoje oszczędności - mówi Magdalena Hańdziuk z komendy policji w Ostrzeszowie.

Zdecydowanie lepiej jest upewnić się kilka razy i wszystko dokładnie sprawdzić - tak, by nie stracić swoich oszczędności.

Ostatnio głośno jest też o próbach wyłudzenia na pracownika poczty i policjanta. I dzieje się tak - że najpierw dzwoni pracownik poczty, który informuje o tym, że ma dla Ciebie paczkę, pyta o adres i o to, czy jesteś w domu. Dosłownie, chwilę później dzwoni policjant i mówi, że była to próba oszustwa. Dlatego prosi Cię o pomoc - w schwytaniu przestępcy. Wygląda to tak, że masz pójść do bankomatu i wypłacić swoje oszczędności - pieniądze mają być pokryte specjalnym proszkiem - i wrzucić je do wskazanego kosza. Oczywiście, tym samym tracisz pieniądze. Bo ani pracownika poczty, ani prawdziwego policjanta nie było. TO OSZUSTWO!

Zachowajmy szczególną uwagę - tym bardziej teraz, kiedy jesteśmy mocno zalatani i mamy mnóstwo spraw do ogarnięcia. Nie odbierajmy połączeń z podejrzanych numerów, nie klikajmy w nieznane linki - i ZAWSZE weryfikujmy połączenia i wiadomości od osób, które podszywają się - posługując się ostatnimi przypadkami - np. za pracownika poczty, banku, czy policjanta. 

Niech te święta będą dla nas wszystkich bezpieczne :)

Quiz. Dopasuj miasto do województwa. To wcale nie takie łatwe!

Pytanie 1 z 10
Kędzierzyn-Koźle