Szukamy i Ratujemy

i

Autor: FB Szukamy i Ratujemy

SZUKAMY I RATUJEMY

Zaginięcia w Wielkopolsce. Co naprawdę kryje się za tymi przypadkami?

2025-02-12 11:24

Dzieciom, dorosłym, czy też osobom starszym. Pomagają każdemu. Bo ich motto to: … ABY INNI MOGLI ŻYĆ. Ostrowska Grupa Poszukiwawczo - Ratownicza Szukamy i Ratujemy tylko w ubiegłym roku wyruszała na poszukiwania osób zaginionych aż kilkadziesiąt razy. W większości przypadków poszukiwania te miały szczęśliwy finał.

Choroby psychiczne, zaburzenia, nałogi, czy problemy w domu. To najczęstsze przyczyny zaginięć. Tak wynika z danych ostrowskiej Grupy Poszukiwawczo - Ratowniczej Szukamy i Ratujemy. Ta, na terenie Wielkopolski działa od 2018 roku - i każdego roku bierze udział w kilkudziesięciu akcjach poszukiwawczych.

W samym 2024 roku mieliśmy 28 wyjazdów. W większości działaliśmy na terenach powiatów: ostrowskiego, kaliskiego, konińskiego i pleszewskiego. Poszukiwania odbywały się też np. w Miliczu, czy Krotoszynie. Żadna sprawa nigdy nie jest taka sama. Na przestrzeni ostatnich lat, odkąd prowadzimy statystyki zauważyliśmy, że – w cudzysłowie – wszystko kręci się wokół tych samych liczb. W 2023 roku takich wyjazdów mieliśmy 28, w 2022 akcji było 25, więc to wygląda dość podobnie. Natomiast, co należy podkreślić – czasami kilkukrotnie wyjeżdżamy w to samo miejsce. Na szczęście, ogólnie mówiąc – w większości finały takich poszukiwań są szczęśliwe – mówi wolontariusz, Błażej Świętek.

Powody zaginięć - od lat są niezmienne.

Cały czas pojawiają się te same problemy. Możemy podzielić je na takie cztery podstawowe grupy, natomiast te przyczyny się między sobą bardzo często przenikają. Pierwsza taka podstawowa grupa to osoby starsze, często chorujące na demencję, Alzheimera. Kolejna – druga grupa – to osoby z problemami natury psychicznej, tutaj mówimy np. o próbach samobójczych. Kolejną grupą, czy też powodem – są wszelkiego rodzaju używki. Przoduje alkohol, aczkolwiek inne coraz częściej też – niestety – się pojawiają. Jeszcze kilka lat temu nie było to aż tak rozwinięte, ale to się już zmieniło. Ostatnią grupę, o której mogę wspomnieć, stanowią dzieci. Jednak, tak jak wspominam, te przyczyny bardzo często się przenikają. Dla przykładu możemy tutaj wspomnieć o buncie nastolatka, pierwszych kontaktach z używkami. Każda sprawa jest indywidualna – dodaje Błażej Świętek.

Grupa Poszukiwawczo – Ratownicza Szukamy i Ratujemy działa na terenie województwa wielkopolskiego od 2018 roku. Obecnie tworzy ją 36 wolontariuszy. To przedstawiciele różnych zawodów – służb mundurowych, mediów, czy też urzędów i instytucji.

QUIZ. Policyjny slang. Sprawdź, czy znasz te słowa! Odnajdziesz się wśród policjantów?
Pytanie 1 z 10
Klient szybko obrobiony i już na dołku - co to znaczy?