Terapia ze zwierzętami to coraz bardziej popularna metoda wspomagania zdrowia – zarówno fizycznego, jak i psychicznego. I korzystają z niej zarówno dzieci, młodzież, jak i dorośli.
Zwana jest także „animaloterapią” i polega na wykorzystaniu obecności i kontakcie z wybranym zwierzęciem w celu wspomagania zdrowia fizycznego, emocjonalnego oraz psychicznego. Chodzi o to, by stworzyć przestrzeń, w której zwierzę działa jako ''terapeuta''.
Terapia ta obejmuje różne formy, z których każda jest dopasowana do indywidualnych potrzeb uczestników.
I tak, mamy np.:
- Hipoterapię - to inaczej terapia z udziałem koni. Tutaj, rytmiczny chód konia, który oddziałuje na układ nerwowy człowieka, może przynieść ulgę osobom z problemami ruchowymi, neurologicznymi czy emocjonalnymi. Terapia nie tylko poprawia kondycję fizyczną, ale także ma pozytywny wpływ na stan psychiczny.
- Dogoterapię - to z kolei terapia z udziałem psów, które – dzięki swojej empatii – potrafią pomóc w trudnych emocjonalnych momentach. Osoby zmagające się z lękami, stresem, depresją czy trudnościami w relacjach społecznych mogą odnaleźć wsparcie w prostym geście psa: uśmiechu, merdaniu ogonem, spokojnej obecności.
- Alpakoterapię - w której do pracy z pacjentem wykorzystywane są alpaki. Ich obecność uspokaja, koi nerwy i pomaga w walce z lękami. Kontakt z tymi urokliwymi stworzeniami to doskonała forma terapii dla osób w różnym wieku – zarówno dzieci, jak i dorosłych. A przy tym wełna alpak jest hipoalergiczna, co oznacza, że nawet osoby z alergią mogą z takiej terapii skorzystać.
Te wszystkie formy terapii (ale nie tylko) wykorzystywane są w Ośrodku Rehabilitacji i Rekreacji ''Na wzgórzu'' w Parzynowie. Dziś rozmawiamy z jego właścicielką, która o takiej - terapii z udziałem zwierząt - opowie nam nieco więcej. Posłuchajcie sami ;)