urząd

i

Autor: JL

GŁOSOWANIE

Tak wybrali mieszkańcy. Wyniki budżetu obywatelskiego w Ostrzeszowie

2023-10-23 8:49

To bardzo ważny moment - zarówno dla miasta, jak i jego mieszkańców. Znamy wyniki tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego. Już po raz drugi ostrzeszowianie zadecydowali, jakie zmiany chcą wprowadzić w swoim mieście. Rewitalizacja rynku, książkomat dla mieszkańców, a może domki letniskowe dla dzieci i młodzieży? Sprawdźcie sami, które projekty zwyciężyły!

To prawie pół miliona złotych, o których zadecydowali mieszkańcy. Znamy już wyniki tegorocznej edycji ostrzeszowskiego budżetu obywatelskiego.

Choć w tym roku - zarówno liczba zgłoszonych projektów, jak i oddanych głosów była mniejsza - niż w roku ubiegłym.

W tegorocznym budżecie obywatelskim oddano prawie 2 tysiące ważnych głosów i dzięki temu wybrano 6 projektów, które zostaną zrealizowane. W naszym budżecie obywatelskim, mamy ten budżet podzielony na trzy grupy. Jedna grupa to są duże inwestycje, druga to są małe inwestycje i trzecia - zadania miękkie - mówi burmistrz, Patryk Jędrowiak. 

W pierwszej kategorii - dużych zadań inwestycyjnych - zwycięskie projekty to: Plac zabaw na Grunwaldzie (306 głosów) oraz Rewitalizacja Rynku (250 głosów). 

W kategorii dużych inwestycji zwycięskim projektem okazała się budowa placu zabaw na osiedlu Grunwaldzkim. Tak naprawdę jest to doposażenie i modernizacja istniejącego już placu zabaw - te prace wyceniono na nieco ponad 110 tysięcy złotych. Drugim zadaniem wybranym przez mieszkańców jest rewitalizacja rynku, wyceniona na niespełna 200 tysięcy złotych. Natomiast szczegółowy opis zakłada budowę ławek, nasadzeń zieleni i rabat, wiec być może niektórzy kojarzą rewitalizację z gruntowną przebudową i zrywaniem bruku, tu raczej mówimy o takiej modernizacji i zazielenieniu tego miejsca - dodaje burmistrz. 

W kategorii małych zadań inwestycyjnych najwięcej głosów otrzymał projekt: AED - to dziecinnie proste! (206 głosów) oraz Aparaty powietrzne dla OSP Ostrzeszów (186 głosów). 

W kategorii małych inwestycji, tu zwycięski okazał się projekt zakładający zakupienie i zamontowanie trzech aparatów AED na terenie miasta. Te miejsca będą jeszcze potwierdzone. Dwa wskazania to będą szkoły podstawowe, trzecie - będzie najprawdopodobniej na rynku. To zadanie wyszacowane na ok. 30 tysięcy złotych. Drugi zwycięski projekt to aparaty powietrzne dla OSP Ostrzeszów. Tu druhowie - ochotnicy już po raz kolejny zmobilizowali, myślę że nie tylko swoich członków, ale i sympatyków i - co prawda - zajęło drugie miejsce, ale z racji tego, że w każdej kategorii są dwa zwycięski projekty, to również to zadanie zostanie zrealizowane - mówi Patryk Jędrowiak. 

I ostatnia kategoria, czyli tzw. pozostałe zadania. Tutaj znów - po raz kolejny - dofinansowanie otrzymują ochotnicy z Ostrzeszowa. Ich projekt zakładający zakup ubrań specjalnych - w tej kategorii - zyskał najwięcej głosów (291). Drugie miejsce z kolei zajął projekt Badania przesiewowe słuchu oraz ryzyka APD dla uczniów klas 1 (138 głosów). 

Zwycięskie zadania zostaną zrealizowane w przyszłym roku. 

Quiz. Słodkie przysmaki z dzieciństwa. Czy pamiętasz ich smak?

Pytanie 1 z 10
Z czego robi się kogel-mogel?