MS

i

Autor: Ministerstwo Sprawiedliwości

Czy to koniec Akademii Wymiaru Sprawiedliwości w Kaliszu? Ministerstwo Sprawiedliwości chce zmian

2024-05-24 11:49

Czy zlikwidują Akademię Wymiaru Sprawiedliwości w Kaliszu? Ministerstwo Sprawiedliwości ma wątpliwości co do działania placówki, dlatego przygotowany został już projekt ustawy, który wprowadza różne zmiany.

Działania Akademii budzą zastrzeżenia Ministerstwa Sprawiedliwości dlatego resort przygotował projekt ustawy, który zakłada wprowadzenie zmian w AWS. Akademię zastąpić miałaby Szkoła Wyższa Służby Więziennej, która byłaby uczelnią zawodową, nadzorowaną przez dyrektora służby więziennej i ministra sprawiedliwości, mówi Maria Ejchart, wiceminister sprawiedliwości.

To jest szkoła, która mimo znacznych nakładów finansowych, która mimo ogromnego zaplecza finansowego, lokalowego i kadrowego nie zaspokaja potrzeb służby więziennej. Dzisiaj służba więzienna nie ma właściwie wykształconych funkcjonariuszy. Obecna akademia oderwała się od rzeczywistości penitencjarnej, która funkcjonuje w Polsce. 

Ministerstwo ma także zastrzeżenia co do działalności politycznej rektora AWS - Michała Sopińskiego.

Służba więzienna jest formacją apolityczną. Ta apolityczność jest przecież takim demokratycznym standardem, który buduję publiczne zaufanie do formacji. Tymczasem rektor-komendat pan doktor Michał Sopiński, który dzisiaj stoi na czele Akademii Wymiaru Sprawiedliwości, od kiedy pełni tę funkcję, przejawia nadzyczajną aktywność w mediach społecznościowych i demonstruje głębokie zaangażowanie polityczne po stronie jednej partii politycznej. Dziś jest to Suwerenna Polska - dodaje Maria Ejchart, wiceminister sprawiedliwości.

Akademia Wymiaru Sprawiedliwości w Kaliszu zastąpiła Centralny Ośrodek Szkolenia Służby Więziennej prawie 6 lat temu.

Źródło: Czy to koniec Akademii Wymiaru Sprawiedliwości w Kaliszu? Ministerstwo Sprawiedliwości chce zmian