6 licencji na prowadzenie taksówek, w tym dla jednej kobiety. Tak wygląda to na terenie gminy Ostrzeszów. O takie pozwolenie przedsiębiorca może ubiegać się w Wydziale Spraw Obywatelskich w tutejszym urzędzie.
Składając wniosek o licencję na prowadzenie taksówki dany przedsiębiorca musi do tego wniosku dołączyć oświadczenie o spełnieniu wymogu dobrej reputacji i tam w punktach oświadcza, że nie został skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwa skarbowe, nie ma zakazu prowadzenia działalności. To wszystko - jeśli chodzi o takie najważniejsze informacje dotyczące danej osoby. Później, wiadomo dochodzą do tego jeszcze m.in. wykaz pojazdu, informacje o danej taksówce, świadectwo legalizacji taksometru. Jeśli jednak chodzi o samego taksówkarza najważniejsze są zaświadczenie o niekaralności i to oświadczenie o spełnieniu wymogów dobrej reputacji - mówi dyrektor wydziału, Aneta Błoch - Hyłka.
O licencję na taksówkę mogą się starać przedsiębiorcy indywidualni (wpisani do CEIDG) i przedsiębiorcy wpisani do KRS (na przykład spółki).
I - co ważne - taka licencja obowiązuje tylko na terenie gminy Ostrzeszów. Co to w praktyce oznacza? To, że dany taksówkarz może co prawda przyjąć kurs w dowolne miejsce, ale już - poza terenem gminy - nie może ''stać i czekać na klienta''. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy ktoś pyta o kurs bezpośrednio po tym jak wysiadł klient.
Od czerwca taksówkarz w Polsce musi posiadać polskie prawo jazdy. Obcokrajowiec, który nie posiada polskiego prawa jazdy nie może pracować w charakterze taksówkarza.