zaskroniec zwyczajny

i

Autor: FB Lasy Państwowe

ZWIERZĘTA

Są częstym gościem w ogródkach, przed zimą liczą na naszą pomoc. Jak to zrobić?

2024-10-03 13:00

Najadają się na zapas, by później móc przetrwać te najtrudniejsze miesiące. Gady - wśród nich także częsty bywalec naszych ogrodów, zaskroniec zwyczajny - szykują się do zimy. A my w tych przygotowaniach możemy im pomóc.

Dni są coraz krótsze, a temperatura coraz bardziej przypomina nam o zbliżającej się zimie. Do tej mroźnej pory roku przygotowują się też gady - np. często widziany u nas zaskroniec zwyczajny, a my - ludzie - możemy im w tych przygotowaniach pomóc.

Co zrobić, by ten zaskroniec zwyczajny chciał u nas przejść ten stan spoczynku i nie uciec z ogrodu? Koło kompostownika, który one uwielbiają, w którym przebywają bardzo często, warto zostawić stertę kamieni, gałęzie, w których będą one miały naturalne schronienie i będą chciały tam przezimować. Zaskrońce potrzebują umiarkowanie wilgotnego, ale niezbyt mokrego otoczenia. Dobrze jest, żeby to schronienie z kamieni, czy gałęzi było w pobliżu miejsca, gdzie gromadzi się woda. Fajnie jest i ciekawie, kiedy to będzie takie miejsce zaciszne, kiedy one nie będą miały takiej sytuacji stresowej, nie będą się denerwowały tym, że zbyt często zagląda tam człowiek, nasz pies, czy inne zwierzaki - mówi dr inż. nauk leśnych, Joanna Oleszyńska - Niżniowska.

Ssaki zapadają ''w sen zimowy'', ale taki stan spoczynku dotyka także niektóre gatunki gadów.

Hibernacja to czas, kiedy w stan spoczynku udają się ssaki, natomiast brumacja to czas, kiedy to w stan takiego zimowego spoczynku udają się gady. Co takiego się dzieje z organizmami gadów w momencie brumacji? Na pewno spowalnia ich metabolizm. Może one nie mają takich zdolności jak ssaki, żeby odkładać tkankę tłuszczową i gromadzić zapasy, żeby z nich później korzystać, ale u gadów też jest tak, że najadają się trochę do przodu. Ten ich metabolizm bardzo zwalnia i potrzeby energetyczne są - w czasie zimy - znacznie mniejsze. W odróżnieniu od ssaków, gady mogą się czasami wybudzać. W takie cieplejsze dni wybudzają się, podlegają krótkiej aktywności, nie polują i nie jedzą. Podczas takiej pobudki, którą mają w takcie brumacji, np. zaskrońce często potrzebują wody. One jednak są uzależnione od tego, by mieć wilgotność wokół siebie i zdarza się, że one nawadniają się, wychodząc z kryjówek - dodaje Joanna Oleszyńska - Niżniowska.

Co warto wiedzieć, takiego zaskrońca poznamy po jego ubarwieniu. Gad ten ma charakterystyczne żółte plamy na bokach z tyłu głowy, które są otoczone czarną obwódką. To pozwala na odróżnienie zaskrońca od innych węży, w tym od jedynego polskiego jadowitego gada – żmii zygzakowatej.

Quiz z biologii. To gad, ssak, a może płaz?

Pytanie 1 z 15
Dziobak, żyje w wodzie i składa jaja. Do jakiej gromady należy?