UMWW w Poznaniu

i

Autor: Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu

INWESTYCJE

Zero waste w praktyce. W Mikstacie powstanie jadłodzielnia

2024-07-08 8:45

Będzie można podzielić się jedzeniem, bo w Mikstacie powstanie jadłodzielnia. To w ramach „Programu ograniczania marnotrawstwa i strat żywności w Wielkopolsce na lata 2021-2025”, współfinansowanego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Umowa na realizację tego zadania została już podpisana.

Jadłodzielnia to - w skrócie - taka społeczna lodówka (szafka), gdzie każdy może się podzielić jedzeniem z każdym. 

Takie miejsce powstanie też w Mikstacie, konkretnie przy ulicy Chopina 1.

Mikstat jest kolejnym miastem, które dołączyło do „Programu ograniczania marnotrawstwa i strat żywności w Wielkopolsce na lata 2021-2025” realizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. I tak, do samorządu, na budowę takiej jadłodzielni, trafiło niespełna 25 tysięcy złotych.

Kolejne „Jadłodzielnie” powstające w Wielkopolsce dowodzą rosnącej świadomości społeczeństwa oraz samorządów lokalnych by ograniczyć zjawisko marnowania żywności i w większym stopniu nią właściwie gospodarować. Projekty zrealizowane przez Gminy Mikstat i Pobiedziska na kwotę blisko 50 tys. zł są kolejnym etapem w rozwoju sieci jadłodzielni, z których będą mogli korzystać mieszkańcy. Kolejne Gminy biorąc udział w konkursie stwarzają okoliczności do ograniczenia strat żywności. Warto pokreślić że rocznie w Wielkopolsce zmarnowaniu ulega około pól miliona ton jedzenia – mówi wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski.

W ramach dotychczasowych edycji programu w Wielkopolsce powstało już takich 30 miejsc wymiany żywności.

Jeśli chodzi o to, co w takiej społecznej lodówce można zostawić, to przede wszystkim produkty, które nadają się do spożycia, odpowiednio zabezpieczone i opakowane. Do jadłodzielni nie przynosimy natomiast surowego mięsa, produktów zepsutych lub po terminie itd. Pamiętajmy, że jedzeniem mamy się podzielić, a nie komuś zaszkodzić. 

Stracą smak, aromat, nie będą się nadawały do jedzenia. Których produktów nie wolno wkładać do lodówki? [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
Chleb będzie dłużej świeży, jeśli włożymy go do lodówki.