grzybek ;)

i

Autor: JL

GRZYBY

Zbieramy tylko te okazy, które znamy. Co jeszcze warto wiedzieć o grzybobraniu?

2024-10-11 12:54

Po czym poznać, że najwyższy czas wybrać się na grzyby? Po zaparkowanych autach i liczbie grzybiarzy, którzy w ostatnim czasie szturmem przeszukują okoliczne lasy. W tych przedborowskich znajdziemy już m.in. prawdziwki, maślaki, podgrzybki czy rydze.

Koszyki już napełnione? W przedborowskich lasach aż roi się od przysmaków jesieni. Nie każdy jednak wie, gdzie ich szukać. 

Mamy pełnię sezonu grzybowego. Możemy spotkać tak pospolite grzyby, jak podgrzybek brunatny, maślak zwyczajny, maślak żółty, czy już bardziej szlachetny grzyb - jak borowik szlachetny. Grzyby te często występują w lasach iglastych, choć możemy też spotkać je w lasach liściastych. Powszechnie możemy spotkać również różnego rodzaju koźlarze, takie jak koźlarz babka, koźlarz topolowy, grabowy, czy czerwony. Koźlarze zazwyczaj spotkamy w zagajnikach brzozowych lub na obrzeżach lasów, gdzie - właśnie - rośnie brzoza. O tej porze możemy spotkać również pieprznika jadalnego, tzw. kurkę, a także mleczaja rydza. Ciekawym grzybem, który występuje w przedborowskich lasach jest niewątpliwie siedzuń sosnowy, czyli tzw. szmaciak gałęzisty. To grzyb wyglądem przypominający mózg . Do niedawna grzyb ten był pod ochroną, jednak obecnie ochronę zniesiono i można już go zbierać. Wzdłuż uczęszczanych dróg możemy spotkać również takiego grzyba, jak czernidłak kołpakowaty. Tutaj jednak zwróciłbym uwagę na jeden fakt, że nie powinno się miesza go z alkoholem - mówi Marcin Frąckowiak z Nadleśnictwa Przedborów.

Takie leśne skarby można później podsmażyć na maśle lub zasuszyć i wykorzystywać jako przyprawę. Świetnie też smakować będą w marynacie. 

Przed wizytą w lesie, warto jednak przypomnieć sobie o kilku podstawowych zasadach. Tak, byśmy my - uprawiając nasz narodowy sport, jakim niewątpliwie jest grzybobranie - nikomu ani niczemu nie zaszkodzili.  

Nie zostawiajmy po sobie śmieci i nie wjeżdżajmy samochodem w różne leśne zakamarki. Pozostawiajmy nasze auto przy drogach głównych, ale zaparkujmy tak, by umożliwić przejazd innym pojazdom. Dotyczy to również sytuacji niebezpiecznych, jakie mogą się zdarzyć, gdzie niekiedy muszą wjechać leśne służby, a przejazd zablokowany jest przez pojazdy grzybiarzy. Należy też wspomnieć o tym, w jaki sposób zbierać grzyby. Przede wszystkim nie powinniśmy ich wyrywać. Powinniśmy je albo wykręcać, albo wycinać. Miejsce po wykręceniu, czy wycięciu należy zabezpieczyć ściołą aby grzybnia nie zasychała. Pamiętajmy, że my zbieramy tylko owocniki grzybów. Sama grzybnia znajduje się pod ziemią - dodaje Marcin Frąckowiak. 

I jednak bardzo ważna zasada - o ile nie najważniejsza - ZBIERAJMY TYLKO TE GRZYBY, KTÓRE ZNAMY. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy dany okaz jest jadalny, lepiej po prostu zostawić go w lesie. Naprawdę, nie warto ryzykować. 

Quiz o grzybach. 26 pytań dla prawdziwych grzybiarzy. Rozpoznasz skarby lasu?

Pytanie 1 z 26
Łatwy punkt na początek. Co to za grzyb?
Borowik