Ostrzeszowskie Centrum Zdrowia

i

Autor: JL

ZDROWIE

Rozbudowa ostrzeszowskiego szpitala. Na jakim etapie są prace?

2024-06-07 10:10

Budowa nowego trzykondygnacyjnego skrzydła w Ostrzeszowskim Centrum Zdrowia, a w nim poradnie specjalistów, diagnostyka i interna. To jedna z największych inwestycji ostatnich lat. Zadanie podzielone będzie na trzy etapy - i trochę czasu jeszcze minie, nim budowlańcy wejdą na plac budowy.

Realnie pierwsze prace budowlane mają się rozpocząć wiosną przyszłego roku. Na razie trwa etap przygotowywania dokumentacji. Chodzi o modernizację Ostrzeszowskiego Centrum Zdrowia. Przypomnijmy, to jedna z najdroższych i największych inwestycji w ostatnim czasie, która zakłada rozbudowę placówki o jedno skrzydło.

Inwestycja zakłada rozbudowę szpitala o jedno skrzydło, trzykondygnacyjne - ma być parter, pierwsze i drugie piętro. Na parterze mają znajdować się przede wszystkim poradnie. Mówimy tu o POZ, poradniach specjalistycznych, ale mówimy też o diagnostyce. Nasza pracownia endoskopii ma być przeniesiona w to miejsce, gdzie będzie bardziej dostępna dla pacjentów, czyli właśnie w to nowe miejsce. Chcemy żeby diagnostyka obrazowa, czy endoskopowa, czy jakaś inna - skupiona były w jednym miejscu, a nie rozrzucona po całym budynku. Na drugim piętrze również mają znajdować się poradnie specjalistyczne, a część tej przestrzeni ma być przeznaczona na oddział rehabilitacji dziennej. Trzecia kondygnacja z kolei ma być połączona z obecnym oddziałem internistycznym, a sama interna ma być zmodernizowana do takich nowoczesnych standardów hospitalizacyjnych. Mówimy tu o stworzeniu wygodnej przestrzeni, komforcie pobytu pacjentów w szpitalu, w salach dwu - max trzyosobowych, z wydzielonymi łazienkami tak, jak powinno to wyglądać w nowoczesnym szpitalu - mówi prezes Ostrzeszowskiego Centrum Zdrowia, Zbigniew Kluczkowski.

Inwestycja podzielona będzie na trzy etapy.

W ramach pierwszego etapu tej inwestycji chcemy wykonać dokumentację projektową oraz prace przygotowawcze i wybudowanie budynku do stanu surowego. Planujemy, że zajmie nam to ok. rok, może 14 - 15 miesięcy. Dalsza część, czyli drugi etap to dokończenie inwestycji, zamknięcie do stanu surowego, zamkniętego, wykonanie instalacji oraz wykończenie pomieszczeń, z tym, że z racji ograniczonych środków i szacowanej wartości inwestycji mówimy tu o 1 i 2 kondygnacji, czyli tam gdzie będą te poradnie specjalistyczne, czyli to, co szpitalowi jest najbardziej potrzebne. Natomiast w kolejnym etapie będzie ta modernizacja oddziału wewnętrznego i dostosowanie go do tych współczesnych standardów - dodaje Zbigniew Kluczkowski.

Przetarg na realizację pierwszego etapu inwestycji ma być ogłoszony w okolicach 20 czerwca. Realnie budowlańcy zaczną działać dopiero wiosną przyszłego roku.

Obecnie jesteśmy po wyłonieniu wykonawcy, który sporządził nam dokumentację PFU. W dalszej kolejności planujemy rozpisanie przetargu w systemie zaprojektuj - wybuduj. Te prace są na zaawansowanym etapie, mówimy tu o tych zadaniach, które są powierzone szpitalowi i które szpital realizuje w zakresie tym dokumentacyjnym - mówi prezes szpitala.

Całość ma potrwać cztery lata. Pierwsze dwa etapy inwestycji zostały dofinansowane z Polskiego Ładu (odpowiednio 4 i 9 mln złotych).

Co drugi Polak nie zna znaczenia tych słów. A ty?

Pytanie 1 z 12
Wiele osób błędnie używa słowa "bynajmniej". W którym z poniższych przykładów zostało użyte poprawnie?
Bynajmniej