zdjęcie poglądowe

i

Autor: pixabay.pl

LASY PAŃSTWOWE

Las kupi las. Macie na sprzedaż?

2024-06-06 11:50

Jeśli macie las na zbyciu to Lasy Państwowe chętnie od was go kupią. Albo grunt, który można zalesić. Jak co roku nadleśnictwa informują o akcji skupu takich terenów. Po to, by lasów było więcej.

Las kupi las. Jak co roku nadleśnictwa – w tym także Nadleśnictwo Przedborów - informują o chęci kupna lasu lub gruntu pod las.

Las kupuje las – dlatego, że przede wszystkim zwiększamy lesistość kraju i Lasów Państwowych Skarbu Państwa. W ustawie o lasach jest taki zapis, że skupujemy grunty, które są przeznaczone do zalesienia, czyli są to grunty bez drzew, ale są zapisane jako las i w tym miejscu należałoby ten las odnowić. Oprócz tego skupujemy też grunty, które są lasem w rożnym stadium, w różnym wieku. Zdarzało się nam, że kupowaliśmy już taki obszar po wyrębie, czyli właściciel wyciął sobie drzewo, a nam sprzedał grunt po wycince. My na podstawie zapisów ustawy kupujemy takie grunty i prowadzimy tam gospodarkę leśną – mówi Marcin Frąckowiak z Nadleśnictwa Przedborów.

Jeśli chodzi o ceny – wszystko jest do uzgodnienia.

Jeśli dana osoba chce sprzedać taki grunt – swój las to kieruje się do notariusza. Ten ma obowiązek nas o tym powiadomić, bo my mamy w takim przypadku prawo pierwokupu. Choć też nie zawsze taki teren jest dla nas przydatny. Jeśli zapadnie już decyzja, że chcemy ten grunt nabyć, wtedy procedura rusza dalej. Oczywiście, wszystko za zgodą Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych w Warszawie oraz Dyrektora Regionalnego. W tym momencie wycena takiego obszaru jest na podstawie decyzji rzeczoznawcy. On to wycenia, a my po tej wartości taki las kupujemy – dodaje Marcin Frąckowiak.

Tylko w minionym roku Nadleśnictwo Przedborów kupiło 17 ha takich gruntów. W tym roku finalizowane są już też kolejne zakupy.

O szczegółach przeczytacie też na stronie Nadleśnictwa Przedborów oraz – Lasów Państwowych.

Quiz. Dopasuj aktora do roli w "Kilerze". Kto Kogo grał Cezary Pazura? Kim był Wąski?

Pytanie 1 z 10
Zacznijmy od czegoś prostego. Jerzy Hiler grany był przez: