Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrzeszowie

i

Autor: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrzeszowie

Pomoc dla każdego - Ośrodek Interwencji Kryzysowej

2022-05-25 8:00

Pomoc dla każdego. To główny cel Ośrodka Interwencji Kryzysowej, który od 2004 roku działa przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrzeszowie. Pracownicy socjalni zapewniają pomoc prawną oraz psychologiczną. Wspierają we wszelkich trudnych życiowych sytuacjach.

Ośrodek Interwencji Kryzysowej oferuje pomoc psychologiczną, socjalną oraz prawną. Od 2004 roku działa także przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrzeszowie. Początki były trudne, ale z roku na rok mieszkańcy coraz odważniej mówią o swoich trudnościach i sięgają po specjalistyczną pomoc.

Do podstawowych zadań Ośrodka Interwencji Kryzysowej należy podejmowanie wszelkich działań na rzecz rodzin oraz osób dotkniętych przemocą domową. Obejmują one m.in. specjalistyczne poradnictwo, świadczenie pracy socjalnej, analiza i ocena zjawisk występujących na terenie powiatu oraz współpraca z innymi specjalistami i instytucjami w celu przeciwdziałania i ograniczania patologii.

Celem działalności pracowników socjalnych jest pomoc osobom w kryzysie. Najczęściej są to sprawy związane z wszelkiego rodzaju przemocą. Są to bardzo trudne sprawy, ale staramy się zbudować sieć możliwej pomocy, czyli dużą rolę odgrywa także psycholog. Jego rola jest raczej interwencyjna, a nie pracy systematycznej, dłuższej z osobą, która tej pomocy potrzebuje - mówi Bożena Powązka, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrzeszowie.

Klientami ośrodka są osoby w trudnej sytuacji życiowej.

Nasi klienci to głównie ofiary przemocy, dzieci - wszyscy, którzy zmagają się z trudną życiową sytuacją. Pomagamy także osobom dotkniętym samobójczą śmiercią kogoś bliskiego. Osoby trafiające do ośrodka, kierowane są przez bardzo różne instytucje - ośrodki pomocy społecznej, policję, ale też coraz częściej same się zgłaszają. Są to wszelkie możliwe drogi - dodaje dyrektor.

Pracownicy Ośrodka Interwencji Kryzysowej biorą też udział w zespołach interdyscyplinarnych, czyli tych, które pracują z ofiarami i sprawcami, którym założono niebieską kartę. Za działalność takich zespołów odpowiada gmina.

QUIZ. Czy umiesz zapewnić sobie szczęście?

Pytanie 1 z 12
Czy kiedykolwiek udało Ci się znaleźć czterolistną koniczynę?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE