zdjęcie poglądowe

i

Autor: pixabay.pl

UE

Ostrzeszów czeka na pieniądze z KPO. Miasto ma już listę inwestycji

2024-05-14 8:48

KPO dla samorządów. Z unijnych grantów i pożyczek skorzystać chce także Ostrzeszów, ale pieniądze samorząd wykorzystać będzie mógł - zgodnie z ogólnopolskimi wytycznymi - na realizację tylko niektórych zadań. To m.in. modernizacja sieci wodno - kanalizacyjnej.

Ostrzeszów czeka na unijne pieniądze z KPO. Samorząd - zgodnie z wytycznymi - przeznaczyć je chce m.in. na modernizację sieci wodno - kanalizacyjnej.

Tak naprawdę większość tych środków będzie mogła być spożytkowana tylko na terenach miejskich, nie na terenach wiejskich. Tu, przede wszystkim liczymy na pieniądze, które pozwolą nam zrealizować inwestycje w instalacje wodno - kanalizacyjne. Tu, jeszcze mamy do zrealizowania duże zadania, które stoją przed nami, jak chociażby budowa wschodniej magistrali wodociągowej miasta. Bez środków zewnętrznych tego zadania na pewno nie zrealizujemy i te pieniądze z KPO jak najbardziej byłyby pomocne - mówi burmistrz Ostrzeszowa, Patryk Jędrowiak.

Pieniądze z KPO miasto planuje przeznaczyć także na inwestycje drogowe. 

Kolejna kwestia to oczywiście infrastruktura drogowa, ale tu czekamy na szczegółowe wytyczne, na jakie drogi, jakie warunki spełniające - te fundusze będzie można pozyskać. Cieszyłbym się nawet gdyby z tych środków mogli skorzystać inni zarządcy dróg na terenie naszej gminy, bo bez względu na to, czy dzięki środkom z KPO powstaną drogi powiatowe, gminne, czy wojewódzkie, dla naszych mieszkańców będzie to tak samo istotne - dodaje burmistrz.

Bo co ważne, pieniądze z KPO nie mogą być przeznaczone na ,,cokolwiek''. Są wytyczne, które regulują, na co może wydać je samorząd.

Pieniądze z KPO to duży temat, przede wszystkim dlatego, że wielu samorządowców liczy na te środki. Natomiast jednak, nie wszyscy wiedzą tak do końca, na co one faktycznie mogą być przeznaczone. My też jesteśmy już po pierwszych spotkaniach z instytucjami, które będą dzieliły te środki i czekamy na dalsze wytyczne - mówi burmistrz.

Środki z KPO dla samorządów mają być udzielane w formie pożyczek i grantów. Ministerstwo ogłosiło już pierwsze nabory.

Z unijną dotacją miasto planuje także termomodernizację budynków użyteczności publicznej. Jeśli chodzi o KPO to 150 mld złotych trafi - właśnie - do samorządów.

Quiz językowy dla prawdziwych kozaków. Sprawdź, czy nagminnie robisz te błędy wymowy!

Pytanie 1 z 10
Jak wypowiesz to słowo?