różycki

i

Autor: Konrad Kuświk/Fb

Najsłynniejszy haker XX wieku ma swoją ławeczkę w Kraszewicach

2021-12-16 13:27

Ławeczka Jerzego Różyckiego odsłonięta w Kraszewicach. Znajdziecie ją przy ogromnym cisie na terenie powstającego centrum rekreacyjno-wypoczynkowego. Kim był Różycki? Największym hakerem XX wieku, który wraz z Marianem Rejewskim i Henrykiem Zygalskim złamali kod Enigmy. Co łączy Różyckiego z Kraszewicami? Czytajcie dalej.

Jerzy Różycki wraz z Marianem Rejewskim i Henrykiem Zygalskim złamali kod Enigmy. Gdyby kryptolodzy nie rozpracowali tej niemieckiej maszyny - jak mówią historycy - wojna mogłaby trwać o kilka lat dłużej. A co łączyło Różyckiego z Kraszewicami? Tu w latach 20. przeprowadził się jego ojciec Zygmunt, który był aptekarzem. Haker więc pomieszkiwał w Kraszewicach. Budynek dawnej apteki stoi do dziś w centrum miejscowości.

Teraz w Kraszewicach tuż przy wiekowym cisie Różycki ma swoją ławeczkę. Powstała dzięki dotacji z Województwa Wielkopolskiego. Cały projekt wraz z budową ścieżki łączącej parking przy szkole ze stadionem kosztował ponad 85 tys. zł. Wysokość dotacji natomiast to 48 tys. zł.

Karetka do nauki w UPH Siedlce
Sonda
Jak często odwiedzasz poznańskie ZOO?