różycki

i

Autor: Konrad Kuświk/Fb

Najsłynniejszy haker XX wieku ma swoją ławeczkę w Kraszewicach

2021-12-16 13:27

Ławeczka Jerzego Różyckiego odsłonięta w Kraszewicach. Znajdziecie ją przy ogromnym cisie na terenie powstającego centrum rekreacyjno-wypoczynkowego. Kim był Różycki? Największym hakerem XX wieku, który wraz z Marianem Rejewskim i Henrykiem Zygalskim złamali kod Enigmy. Co łączy Różyckiego z Kraszewicami? Czytajcie dalej.

Jerzy Różycki wraz z Marianem Rejewskim i Henrykiem Zygalskim złamali kod Enigmy. Gdyby kryptolodzy nie rozpracowali tej niemieckiej maszyny - jak mówią historycy - wojna mogłaby trwać o kilka lat dłużej. A co łączyło Różyckiego z Kraszewicami? Tu w latach 20. przeprowadził się jego ojciec Zygmunt, który był aptekarzem. Haker więc pomieszkiwał w Kraszewicach. Budynek dawnej apteki stoi do dziś w centrum miejscowości.

Teraz w Kraszewicach tuż przy wiekowym cisie Różycki ma swoją ławeczkę. Powstała dzięki dotacji z Województwa Wielkopolskiego. Cały projekt wraz z budową ścieżki łączącej parking przy szkole ze stadionem kosztował ponad 85 tys. zł. Wysokość dotacji natomiast to 48 tys. zł.

Karetka do nauki w UPH Siedlce
Sonda
Jak często odwiedzasz poznańskie ZOO?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE