zdjęcie poglądowe

i

Autor: pixabay.com.pl

BEZPIECZEŃSTWO

Na dwóch kółkach, ale pod kontrolą. Policja rusza w teren

2025-05-14 9:22

Rośnie liczba wypadków z udziałem rowerzystów i użytkowników hulajnóg. W odpowiedzi na ten niepokojący trend, dziś - i za tydzień na, drogach powiatu ostrzeszowskiego pojawi się więcej patroli policji.

Coraz więcej rowerów, hulajnóg i osób jeżdżących na rolkach w powiecie ostrzeszowskim. A wraz z nimi - więcej niebezpiecznych sytuacji.

Dlatego - dziś, 14 maja i za tydzień 21-go - policjanci szczególnie przyglądać się będą właśnie rowerzystom, czy osobom poruszającym się na hulajnogach.

W centrum uwagi będzie to jak poruszają się po drogach, czy jest to zgodne z przepisami. I czy mają kaski. Tu nie ma takiego obowiązku, ale jest zalecenie, bo kask - w przypadku wypadku - po prostu chroni naszą głowę.

W związku z dynamicznym wzrostem zdarzeń drogowych z udziałem tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego, poruszających się na rowerach, hulajnogach elektrycznych bądź korzystających z urządzeń transportu osobistego lub urządzeń wspomagających ruch, już w najbliższych dniach funkcjonariusze przeprowadzą działania kontrolno-prewencyjne ukierunkowane na ujawnianie i represjonowanie negatywnych zachowań tej grupy osób, a także mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach - mówi Magdalena Hańdziuk z komendy policji w Ostrzeszowie.

Dlatego, warto znać podstawowe zasady i przypomnieć sobie, gdzie i jak wolno poruszać się na takich sprzętach.

Osoby na hulajnogach elektrycznych mogą jeździć po drodze dla rowerów, a jeśli takiej nie ma - po jezdni, gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 30 km/h, albo po chodniku, pod warunkiem że nie stwarzają zagrożenia pieszym. Maksymalna prędkość - 20 km/h. I uwaga, dzieci do 10. roku życia nie mogą jeździć hulajnogą elektryczną po drodze, nawet pod opieką dorosłego. Wyjątek stanowi jedynie strefa zamieszkania, gdzie musi im towarzyszyć osoba dorosła.

Z kolei użytkownicy tzw. urządzeń transportu osobistego, czyli np. deskorolek elektrycznych również muszą trzymać się zasad. Tu także obowiązuje limit 20 km/h. I podobnie - mogą poruszać się po drogach dla rowerów lub chodnikach, ale tylko wtedy, gdy nie ma innych możliwości. Jezdnia - tylko w wyjątkowych przypadkach.

Na rolkach, wrotkach czy zwykłej deskorolce również trzeba zachować ostrożność. Obowiązuje ruch prawostronny, a pierwszeństwo zawsze mają piesi. Tych urządzeń nie wolno używać na pasach rowerowych wyznaczonych na jezdni. Za to można z nich korzystać na chodniku, drodze dla pieszych i rowerów oraz drodze rowerowej.

Policjanci z Ostrzeszowa zapowiadają: kontrole będą prowadzone zarówno w miastach, jak i na terenach wiejskich. Zwrócą uwagę m.in. na to, czy kierujący hulajnogą nie korzysta z telefonu podczas jazdy, czy nie jedzie z pasażerem, i czy nie porusza się zbyt szybko.

Funkcjonariusze przypominają też o obowiązku zachowania trzeźwości. Choć hulajnoga czy rower nie mają silnika spalinowego – kierujący nimi również może być ukarany za jazdę po alkoholu. A to - przypomnijmy - może skończyć się wysokim mandatem, a nawet sprawą w sądzie.

Ostrożność przede wszystkim. Bo bez względu na to, czy jedziemy samochodem, rowerem, hulajnogą czy na rolkach - wszyscy jesteśmy uczestnikami ruchu drogowego. I wszyscy mamy takie same obowiązki.

QUIZ. Kto wynalazł radio, telefon i rower? Nawet dziecko to wie. Masz 50 proc. szans na dobrą odpowiedź
Pytanie 1 z 10
Kto wynalazł radio?