elementarz

i

Autor: Muzeum Elementarza im. prof. Mariana Falskiego w Kuźnicy Grabowskiej

Kolejny unikat w Muzeum Elementarza w Kuźnicy Grabowskiej - to podręcznik z 1907 roku!

2022-03-25 15:13

Ma 115 lat i właśnie zasilił zbiory Muzeum Elementarza w Kuźnicy Grabowskiej. Do placówki trafił kolejny unikat "Książka do czytania dla austryackich szkół ludowych pospolitych. Cześć I. Elementarz". Podręcznik został wydany w Wiedniu w 1907 roku. Elementarz przekazało Stowarzyszenie Eksploracyjno-Historyczne Szaniec 1863.

Podręcznik trafił już kuźnickiego muzeum. To prawdziwy unikat. Książka służyła do nauki języka polskiego uczniom z zaboru austriackiego, którzy mieli możliwość w odróżnieniu od ich rówieśników z zaborów rosyjskiego i pruskiego nauki ojczystego języka. A jak wyglądała szkoła w XX wieku? Idealnie opisują ją fragment elementarza. 

Tam wszystko wygląda inaczej niż w izbie. Dzieci siedzą cichuteńko w ławkach i patrzą na pana nauczyciela. Pod ławką jest półka, na której każdy uczeń przechowuje swoją książkę, tabliczkę, rysik, zeszyt i pióro. W każdej ławce są okrągłe otwory, w które wkłada się kałamarze z atramentem. Przed ławkami stoją dwie wielkie tablice, obok nich stolik z gąbkami i kredą. Na stopniu stoi stół i krzesło pana nauczyciela. Na stole leżą książki, pióra, papier i linia. Po ścianach wiszą obrazki i mapy. (...)".

<iframe src="https://www.facebook.com/plugins/post.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fmuzeumelementarza%2Fposts%2F1889723981227663&width=650&show_text=true&height=793&appId" width="500" height="793" style="border:none;overflow:hidden" scrolling="no" frameborder="0" allowfullscreen="true" allow="autoplay; clipboard-write; encrypted-media; picture-in-picture; web-share"></iframe>
W Nowym Sączu powstała kwiatkodzielnia
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE