STRAŻ MIEJSKA

i

Autor: FB Straż Miejska Miasta Poznania

STRAŻ MIEJSKA

Były kontrole, były i mandaty. Pierwsze podsumowanie sezonu grzewczego

2024-04-02 11:02

Sezon grzewczy powoli dobiega końca. Sprawdzamy, jak w tym - i minionym roku wypadły kontrole w domach ostrzeszowian. Czy wciąż sporo osób ma w sercu słowa Prezesa ,,że można palić w piecach czym popadnie''? Czy może jednak przypadki spalania śmieci i wszystkiego tego, co niedozwolone - to już tylko wyjątki?

Ludzie wciąż spalają śmieci, plastiki czy opony – ale to pojedyncze przypadki i z roku na rok jest ich coraz mniej.

Straż Miejska w Ostrzeszowie podsumowała ten sezon grzewczy.

Mundurowi od września otrzymali 24 zgłoszenia, w których życzliwi sąsiedzi wskazywali - kto może nie do końca stosować się do obowiązującego prawa.

Przez cały sezon grzewczy - do końca marca, mieliśmy 24 zgłoszenia dotyczące nielegalnego przetwarzania odpadów. W 15 przypadkach to potwierdziliśmy, ukaraliśmy właścicieli mandatem, w wysokości od 200 do 500 złotych, tutaj też warto nadmienić, że w trzech sytuacjach była to kwestia spalania kompostu. Pouczyliśmy także 17 osób, ponieważ - w tych 24 przypadkach - były to zgłoszenia od mieszkańców, a dodatkowo mieliśmy ponad 20 interwencji, które strażnicy sami podejmowali, jeśli zauważyli jakąś nieprawidłowość. Widzimy tendencję spadkową - mówi komendant Straży Miejskiej w Ostrzeszowie, Sławomir Grzegorowski.

W tym - kończącym się powoli - sezonie grzewczym mundurowi interweniowali niespełna 50 razy. Często okazywało się, że to nie spalane śmieci, a niewymieniony jeszcze piec.

Połowa tych zgłoszeń, tam gdzie były np. pouczenia to okazywało się, że osoby spalały właściwy opał, ale były to stare piece, stąd zadymienie. Tutaj, w takich przypadkach nie wystawialiśmy mandatu, pouczaliśmy, był wystawiany protokół i zobowiązywaliśmy te osoby do wymiany źródła ciepła - dodaje Sławomir Grzegorowski. 

Mandat za palenie śmieci w piecu może kosztować nawet 500 zł. Odmowa jego przyjęcia grozi skierowaniem sprawy do sądu, a wtedy kara z reguły jest znacznie wyższa.

Quiz. Wiedza z podstawówki. Sprawdź, czy masz większą wiedzę od ósmoklasisty

Pytanie 1 z 8
„0” jest liczbą całkowitą.