powiat

i

Autor: Magdalena Kułak/Starostwo Powiatowe w Ostrzeszowie Sesja budżetowa powiatu ostrzeszowskiego

Budżet powiatu ostrzeszowskiego przyjęty - choć część radnych ma sporo obaw

2021-12-29 13:06

Na wczorajszej (28.12) sesji Rady Powiatu Ostrzeszowskiego rajcy przyjęli uchwałę dotyczącą planu finansowego na 2022 rok. Dochody powiatu kształtują się na poziomie ponad 80 milionów złotych. Wydatki mają wynieść 81 i pól miliona złotych. Część radnych ma sporo obaw czy uda się w ciągu roku dopiąć budżet.

Powiat ostrzeszowski ma budżet na przyszły rok. Radni podczas wczorajszej (28.12) sesji uchwalili plan finansowy na 2022 rok. I tak po stronie dochodów jest ponad 80 milionów złotych, a po stronie wydatków ponad 81 i pół miliona złotych. Deficyt budżetowy mają pokryć nadwyżki uzbierane w tym roku i w poprzednich latach. Jak zauważa jednak radna Krystyna Sikora według ostatnich wyliczeń budżet jest niedoszacowany o około 12,5 miliona złotych. Jak więc w przyszłym roku ma wyglądać jego dopinanie - pyta radna.

Chciałabym to wiedzieć, żeby ze spokojem podnieść rękę, żeby nie było takiej sytuacji jak w zeszłym roku. Też wtedy mieliśmy budżet niedoszacowany. Efekt był taki, że musieliśmy - by to wyrównać, wziąć kredyt w wysokości 3 milionów złotych. W roku 2022 tego kredytu już nie weźmiemy, bo nie mamy już zdolności kredytowej - stąd moje obawy.

Jak odpowiedział Lech Janicki, starosta ostrzeszowski to na pewno będzie trudny rok, ale budżet na bieżąco będzie modyfikowany.

Nie chciałbym, by państwo stwierdzili, że ja tutaj wszystko już sobie tak poukładałem, że jest wszystko fajnie i na wszystko wystarczy. Na pewno nie będzie to finansowo łatwy rok, ale jest to problem generalny, wynikający ze znacznego ograniczenia dochodów z tak zwanego PIT-u. W tym względzie brakuje wszystkim. Będziemy po prostu ten budżet realizować, śledzić, na bieżąco oceniać.

Budżet na 2022 rok został uchwalony niejednogłośnie. Przeciw były dwie osoby.

Sonda
Lubisz zabawy na śniegu i zimowe spacery?
Jan Krzysztof Duda piątym szachistą świata
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE