pix

i

Autor: pixabay.pl

SPOŁECZNE

Złota Rączka w Ostrzeszowie. Nieodpłatna pomoc dla seniorów

2024-03-01 13:12

To projekt dedykowany osobom starszym. I chodzi w nim przede wszystkim o najzwyklejszą pomoc - w drobnych, domowych naprawach. Ostrzeszów wprowadza pilotażowy program ,,Złota Rączka''. To nieodpłatna pomoc dla seniorów.

Teraz seniorzy nie będą musieli martwić się cieknącym kranem, zapchanym odpływem, czy niedomykającym się oknem. Zajmie się tym fachowiec - i zrobi to całkowicie za darmo. Ostrzeszów wprowadza pilotażowy program ZŁOTA RĄCZKA.

Taką decyzję podjęli radni - choć nie jednogłośnie - podczas wczorajszej sesji rady miasta. 

Jak czytamy w uzasadnieniu do uchwały: Głównym celem wprowadzanego programu pilotażowego na rok 2024 jest zapewnienieseniorom z grupy wiekowej 70+ świadczenie usług w miejscu ich zamieszkania polegających na drobnych bezpłatnych pracach naprawczych. Katalog proponowanych usług obejmuje czynności nie wymagające posiadania specjalistycznych uprawnień. Niemniejwykonanie wymienionych świadczeń/czynności seniorom może sprawić wiele trudności.

Pomagamy sobie wzajemnie. Każdy z nas stara się pomóc sąsiadce, sąsiadowi, osobie samotnej. Ten program skierowanych jest do tych osób, które ,,nie mają tak dobrych sąsiadów'', rodziny, która mogłaby pomóc. Spróbujemy w jakiś sposób ulżyć, by te drobne prace były wykonane w ramach obowiązków takiego fachowca. Ta osoba ma być zatrudniona wedle naszego przygotowania, zrobionej diagnozy potrzeb, to nie jest tak, że nagle wymyśliliśmy sobie taki projekt. Ten program rodził się już wcześniej, po drodze staraliśmy się wprowadzać inne programy - jak opieka wytchnieniowa, czy korpus wsparcia seniorów. Dołożymy wszelkich starań, by było to rzetelne i bezpieczne. Na początku planujemy, że będzie to niepełny wymiar czasu pracy, w systemie godzinowym. Chcemy sprawdzić, jakie będzie zainteresowanie tego typu wsparciem - mówił podczas wczorajszej sesji dyrektor ośrodka pomocy społecznej w Ostrzeszowie - Grzegorz Rycerski.

Tegoroczna wersja będzie pilotażem, więc jeśli coś wymagałoby zmian w założeniach samego programu - będzie to zrobione w przyszłym roku.

Z takich nieodpłatnych usług będą mogły skorzystać osoby po 70 roku życia, posiadające Ostrzeszowską Kartę Seniora. Zakres pomocy obejmuje drobne naprawy, niewymagające natychmiastowej interwencji, specjalistycznej wiedzy lub uprawnień. Naprawy wykonywane są wyłącznie w lokalu zamieszkiwanym przez osobę ubiegającą się o pomoc.

To m.in. usunięcie nieszczelności baterii, naprawa / wymiana zepsutego zamka drzwi, regulacja i konserwacja drzwi i okien, czy ponowny montaż odklejonej listwy.

QUIZ. Grzyby na wiosnę. Tylko prawdziwy miłośnik grzybów dobrze odpowie na wszystkie pytania!

Pytanie 1 z 10
Czy w marcu pojawiają się już grzyby?