I LO

i

Autor: JL

ERASMUS

Zagraniczna współpraca i badanie środowiska naturalnego. Projekt ,,Jaka jest Twoja Supermoc?'' uczniów z I LO

2024-06-06 10:32

Polsko - chorwacko - portugalska współpraca. To w ramach ERASMUSA i projektu ,,Woda, powietrze, gleba - jaka jest Twoja Supermoc?''. Ten realizowany jest przez uczniów z I LO w Ostrzeszowie, którzy wczoraj wraz ze swymi kolegami z za granicy sprawdzali jakość powietrza w naszej okolicy.

Sprawdzają jakość wody, gleby i powietrza. I swoje badania prowadzą nie tylko w Polsce, ale i w Portugalii i Chorwacji. Uczniowie z I LO w Ostrzeszowie realizują projekt ,,Jaka jest Twoja Supermoc?". 

Pierwszy etap projektu realizowany był w kwietniu w Portugalii, gdzie tematem przewodnim było badanie wody, jej wykorzystanie, badanie jakości i usuwanie zanieczyszczeń. Wczoraj z kolei uczniowie z I LO wraz ze swymi kolegami z Portugalii i Chorwacji sprawdzali jakość powietrza w naszej okolicy. Byli m.in. w samym Ostrzeszowie, Rojowie i na Bałczynie.

Młodzież pracowała z dronami. Poprosiliśmy tutaj specjalistyczną firmę, która dronami się zajmuje, żeby pobrała próbki powietrza z różnych lokalizacji w Ostrzeszowie i okolicy. Chcemy zobaczyć, jakie jest to powietrze. Jest to związane z głównymi celami projektu realizowanego w ramach ERASMUSA. W naszym kraju dotyczy to właśnie powietrza, w Chorwacji - gleby, a w Portugalii wody - mówi Michał Błoch, dyrektor szkoły.

Tak naprawdę do badania powietrza używamy specjalistycznych czujników, które wyczulone są na te cząsteczki zawieszone w powietrzu, czyli pm1, pm2.5 i pm10. Badamy też obecność lotnych związków organicznych, no i oczywiście aldehydów, w szczególności formaldehydu mrówkowego. Jest to taka substancja, która występuje dość powszechnie. Często nie zdajemy sobie sprawy, w jakich substancjach codziennego użytku możemy spotkać ten formaldehyd, a on w dużych stężeniach może mieć szkodliwy wpływ na nasz organizm - dodaje Monika Pawlak - Owoc, koordynator projektu i nauczyciel z I LO.

W projekcie ,,Woda, gleba, powietrze - jaka jest Twoja Supermoc?'' bierze udział 15 uczniów ostrzeszowskiego liceum.

Tak naprawdę zaangażowanych mamy 15 uczniów, ale nadmienię, że zainteresowanie całym projektem było przeogromne. Do rekrutacji przystąpiło niemal 100 osób, więc jest to 1/5 szkoły, więc ta rekrutacja była naprawdę trudna, wymagająca, ale finalnie wyłoniliśmy wymarzoną 15, która udział w projekcie bierze - dodaje Monika Pawlak - Owoc.

Pozostał jeszcze trzeci etap projektu, dotyczący badania gleby. To - już w nowym roku szkolnym - realizowane będzie w Chorwacji.

To nie będzie tylko wycieczka. Samo to słowo mogłoby być mylące. My jedziemy na realizację działań projektowych, a przy okazji właśnie będziemy zwiedzać, poznawać okolicę, kulturę, dziedzictwo. Przede wszystkim jednak w Chorwacji badać będziemy glebę. Kluczowe jest dla nas działanie w ramach projektu - mówi Michał Błoch. 

Wyniki badań poznamy w przyszłym roku. Na realizację projektu ,,Woda, gleba, powietrze - jaka jest Twoja Supermoc?'' 1 LO otrzymało dotację w wysokości 60 tysięcy euro.

QUIZ. Najpopularniejsze bajki przełomu wieków. Tabaluga i Bracia Koala jak pyszna kolacja. Pamiętasz je?

Pytanie 1 z 10
Jak nazywa się przyjaciel Pszczółki Mai?