kasa

i

Autor: pixabay

Wyłudzili VAT. Pójdą siedzieć

2022-05-11 14:00

Wyłudzili co najmniej 58 milionów złotych nienależnego podatku. Właśnie zostali skazani na kary więzienia od 15 miesięcy do 8 lat oraz kary grzywny od kilku do 80 tysięcy złotych. Przed Sądem Okręgowym w Kaliszu zapadł wyrok w głośnej sprawie "karuzeli vatowskiej" z udziałem m.in byłem Miss Polonii.

Grupa fikcyjnie obracała towarami, by potem wyłudzić podatek VAT.

Sąd nie miał wątpliwości, że taka grupa działała. Obracała różnymi towarami, nie tylko kawą. W pewnym momencie było to nawet złoto. Pieniądze wyprowadza ze spółek m.in. przez kantory. Część przelewano na konta zagraniczne - mówi sędzia Katarzyna Maciaszek.

Łącznie w "karuzeli" brało udział kilkadziesiąt firm z Polski, Niemiec, Czech, Litwy i Ukrainy.

Aktem oskarżenia objęto 18 osób. Wśród nich tzw. słupy, na które rejestrowano firmy lub wystawiano faktury. Zdaniem sądu - wszyscy wiedzieli, w jakim oszustwie uczestniczą. Stąd wyroki skazujące.

Była Miss Polonia, która odpowiadała za wyłudzenie podatku i pranie brudnych pieniędzy ma zapłacić 60 tysięcy złotych grzywny.

Wobec części oskarżonych sąd orzekł, prócz wyroków więzienia i grzywny, przepadek majątków. O wartości nawet 100 tysięcy złotych.

W przypadku jednej osoby sprawa została umorzona, bo mężczyzna zmarł. A w przypadku jednej ze skazanych kobiet wykonanie wyroku zawiesił na trzy lata.

Wyrok, który zapadł przed kaliskim sądem nie jest prawomocny.

Jak dobrze znasz filmy Marvela? QUIZ dla prawdziwych fanów!

Pytanie 1 z 10
Jak ma na imię siostra Natashy Romanoff?
Czarna Wdowa film
Źródło: Wyłudzili VAT. Pójdą siedzieć