zdjęcie poglądowe

i

Autor: pixabay.pl

LASY

Wybierasz się autem do lasu? O tym musisz pamiętać!

2024-07-09 12:00

Jak to z tym wjazdem autem do lasu jest? Gdzie można zostawić swój samochód, a w jakie miejsca autem lepiej się nie zapuszczać? Sprawa jest dość skomplikowana. O pomoc poprosiliśmy leśników z Przedborowa.

Pogoda sprzyja wszelkim aktywnościom i wiele osób wybierze się pewnie szukać ochłody do pobliskich lasów. Jeśli chcemy dojechać tam autem, musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Tak, by nasza wycieczka nie była zbyt kosztowna ;)

Często niektórzy o tym nie wiedzą, ale wjazd pojazdem silnikowym do lasu i parkowanie na terenie leśnym jest zabronione. Konkretyzując, po dogach publicznych ruch jest dopuszczony, także parkowanie. Natomiast – na drogach leśnych, już nie. Problem polega na tym, że przeciętnemu Kowalskiemu trudno jest rozróżnić, która droga jest publiczna, a która nie. Z praktyki, ja stosowałem kiedyś taką zasadę, że jeżeli dana droga wygląda na uczęszczaną przez ludzi, to myśmy traktowali je jako drogi publiczne. Natomiast, jeżeli ktoś już zapuszcza się głęboko w las, w drogi mniej dostępne, to musi liczyć się z mandatem lub pouczeniem – mówi Marcin Frąckowiak z Nadleśnictwa Przedborów.

Mandat za wjazd lub parkowanie w lesie może wynosić od 20 do 500 złotych.

Jeśli już zostawiamy swój samochód w lesie, pamiętajmy też, by był on zaparkowany w odpowiedni sposób. Nie w poprzek, tylko tak, by umożliwić przejazd innym pojazdom.

Gdy mamy wątpliwości, czy w dane miejsce możemy wjechać, lepiej nie ryzykować. Najbezpieczniej jest pozostawić samochód na parkingu przy drodze publicznej.

Masz prawo jazdy? W tym quizie powinieneś uzyskać minumum 8 na 10 punktów!

Pytanie 1 z 1
Na chodniku nie mogą się zatrzymywać auta