pyra

i

Autor: Powiat ostrzeszowski

Ta pyra waży ponad 2 kg! Olbrzym został pokazany podczas ziemniaczanej imprezy w Ostrzeszowie

2021-11-22 12:09

Ostrzeszów na jeden dzień stał się królestwem ziemniaka. W tamtejszym Zespole Szkół numer 1 rozstrzygnięto wojewódzkie konkursy: na największą pyrkę oraz na najsmaczniejsze danie z ziemniaka. Pyra-gigant ważyła ponad 2 kg, natomiast najsmaczniejszym daniem okazały się kluski ziemniaczane z mięsem.

Województwo Wielkopolskie po raz pierwszy zorganizowało dwa konkursy, których celem było promowanie ziemniaka. W pierwszym z nich organizatorzy poszukiwali największej pyry oraz najsmaczniejszego dania, którego głównym produktem było właśnie to warzywo. Zwycięzca, czyli ziemniak pochodzący z upraw z Michałowa Drugiego pod Kaliszem ważył ponad 2 kg. Wyhodowała go Kinga Włodarz.

Drugie miejsce w konkursie zajęła ważąca ponad 1,5 kg pyra wyhodowana przez Jana Szukalskiego z Rososzycy, a trzecie miejsce ważąca 1,3 kg bulwa zgłoszona do konkursu przez KGW Potworowianki z Potworowa – 1,3 kg.

Informuje powiat ostrzeszowski.

W drugim konkursie wyłonione zostało najsmaczniejsze danie z ziemniaków. Wygrały panie z Lokalnej Grupy Działania z Ostrzeszowa, które przygotowały kluski ziemniaczane z mięsem. To jednak nie było jedyne danie jakie zaprezentowały. 

Z ziemniaków wiele można zrobić. My oprócz tych klusek przygotowałyśmy również roladę zawijaną w boczek, nadziewaną kaszanką i kapustą kiszoną. Ponadto placuszki z kaszanką, ziemniaczki z serkiem białym, no mnóstwo, mnóstwo rzeczy. Klusek można cały zestaw dać z ziemniaków. 

Mówi Maria Maj z LGD Ostrzeszów.

Drugie miejsce w konkursie zajęło Koło Gospodyń Wiejskich z Przytocznicy, które przygotowało "Barszcz biały na żeberkach z pyrkami". Na ostatnim miejscu podium znalazło się Stowarzyszenie dla Trzebienia, które wyróżnione zostało za "Kopytka ze szpinakiem".

Zwycięzcy dostali nagrody finansowe.

Fotki z ziemniaczanej imprezy zobaczycie na https://powiatostrzeszowski.pl/konkurs-na-najwieksza-pyre-oraz-najsmaczniejsze-jadlo-z-pyry-rozstrzygniety/

Sonda
Lubicie potrawy z ziemniaków?