zdjęcie poglądowe

i

Autor: pixabay.pl

DLA MIESZKAŃCÓW

Są pieniądze na wymianę ,,kopciuchów''. Nabór wniosków startuje 1 lipca

2024-06-21 9:55

Ostrzeszów walczy ze smogiem - i zachęca mieszkańców do wymiany ,,kopciuchów''. 1 lipca startuje nabór wniosków o dotację na wymianę niskosprawnych pieców na niskoemisyjne źródła ciepła. W tym roku maksymalnie można zgarnąć nawet 9 tysięcy złotych.

Są pieniądze na wymianę ,,kopciuchów'' na ogrzewanie ekologiczne w Ostrzeszowie.​ Wnioski o dofinansowanie będzie można składać już od 1 lipca.

Dotację mogą otrzymać osoby fizyczne, osoby prawne, wspólnoty mieszkaniowe lub przedsiębiorcy, czyli wszyscy ci, którzy nie należą do sektora finansów publicznych - mówi Michał Kula, naczelnik Wydziału Wydziału Kształtowania Środowiska i Spraw Komunalnych.

W tym roku maksymalnie można zgarnąć nawet 9 tysięcy złotych.

Na wymianę kopciucha, jeżeli przyłączamy się do miejskiej sieci ciepłowniczej możemy otrzymać najwyższą dotację, czyli 9 tysięcy złotych. Późniejszy pułap dotacji to wymiana na kotły gazowe, pompy ciepła lub kotły zasilane energią elektryczną. I tutaj można otrzymać 7 tysięcy złotych. Ten najniższy poziom, czyli 4 tysiące złotych mamy przy wymianie na kotły na paliwa stałe, czyli różnego rodzaju pellety oraz te piece na ekogroszki i te, które spełniają taką normę projekt Ecodesign, które są określone rozporządzeniem - dodaje Michał Kula.

Wnioski będzie można składać do 5 lipca. W tym roku miasto na wymianę kopciuchów planuje przeznaczyć 200 tysięcy złotych.

W 2023 roku dofinansowano wymianę 43 niskosprawnych kotłów na paliwa stałe:

  • w 18 przypadkach na pompę ciepła,
  • w 14 przypadkach na kotły gazowe,
  • w 11 przypadkach na kotły na paliwa stałe,

Wydano łącznie kwotę 248 920 zł.

Najtrudniejsze pytania z "Postaw na milion". Jesteś lepszy od uczestników?

Pytanie 1 z 10
Najdłuższe na świecie systemy metra mają chińskie miasta Szanghaj i Pekin. Poza Chinami najdłuższe metro jest w: