33 seniorów skorzystało już z pomocy złotej rączki. Program ten w ubiegłym roku wprowadzony został na terenie miasta i gminy Ostrzeszów. Kilkadziesiąt osób nie załapało się jednak na pomoc specjalisty.
Oprócz tych 33 zrealizowanych napraw było też 21 zgłoszeń, które zostały rozpatrzone negatywnie. To z uwagi na fakt, że te osoby nie spełniły kryteriów zawartych w pilotażu - mówi Grzegorz Rycerski, dyrektor Miejsko - Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ostrzeszowie.
Stąd też, w tym roku w programie wprowadzono pewne zmiany.
Analiza pilotażu doprowadziła nas do kilku wniosków. Po pierwsze to rozszerzenie, jeśli chodzi o beneficjentów tego programu. Zmieniliśmy to, obniżyliśmy ten wiek do 60. roku życia, co tożsame jest z Ostrzeszowską Kartą Seniora. Po drugie rozszerzyliśmy też możliwość korzystania z usług złotej rączki o osoby niepełnosprawne - oczywiście, które też spełniają kryteria wynikające z braku rodziny, samotności itd. Ponadto stwierdziliśmy, że ośrodek pomocy społecznej, a w tym przypadku Dzienny Dom Pomocy Społecznej sam będzie realizował to zadanie. Mianowicie osoba, która do tej pory wykonywała wszelkie prace gospodarcze, ale i była kierowcą przeszła na emeryturę i teraz nowa osoba - zatrudniona na jej miejsce - odpowiednio przeszkolona i po okresie próbnym, będzie również wykonywała usługi związane z funkcjonowaniem programu ''Złota Rączka'' - dodaje Grzegorz Rycerski.
Na realizację programu ''Złota Rączka'' w ubiegłym roku miasto przeznaczyło blisko 35 tysięcy złotych. W tej formie program ma funkcjonować do 2027 roku.