Strażacy apelują o ostrożność podczas spacerów w lesie

i

Autor: pixabay

Ostrzeszowscy strażacy apelują o przestrzeganie zasad i zachowanie ostrożności podczas spacerów w lesie

2020-04-22 20:58

Brak deszczu powoduje, że ściółka jest bardzo sucha. A to oznacza, że jest ona łatwopalna. We wszystkich lasach obecnie obowiązuje trzeci stopień zagrożenia pożarowego. Ostrzeszowscy strażacy apelują o to, by uważać podczas spacerów w lesie.

Susza powoduje, że strażacy coraz częściej wyjeżdżają do pożarów lasów. By zapobiec pożarom lasów, przestrzegać najważniejszych zasadach, o których przypominają strażacy z Ostrzeszowa.

Apelujemy, by nie prowadzić aktywności, która może spowodować pożar. Ani w lesie, ani 100 metrów od lasu nie można palić ognisk oraz używać otwartego ognia. Nie powinniśmy wjeżdżać do lasu samochodem. Spaliny i cały układ wydechowy pojazdu mają bardzo wysoką temperaturę, a to w połączeniu z suchą trawą i ściółką może spowodować pożar.

mówi Radosław Gatkowski, rzecznik ostrzeszowskich strażaków.

Gdy jednak dojdzie do pożaru, trzeba poinformować służby ratunkowe, dzwoniąc pod 112 lub 998. W trakcie zgłaszania ważne jest podanie dokładnej informacji co i gdzie się pali oraz czy są jakieś osoby poszkodowane. Należy także pozostać na miejscu do czasu przybycia pierwszego zastępu straży pożarnej.