grand prix komeda

i

Autor: Grand Prix Komeda

Kultura

Ostrów. Grand Prix Komeda już od poniedziałku!

2024-06-08 17:53

Najwięksi fani już odliczają godziny. W poniedziałek, w Ostrowie rusza 13. Grand Prix Komeda Festiwal Filmowy im. Krzysztofa Komedy, podczas którego oceniania jest muzyka napisana do polskiego filmu. W tym roku o statuetkę walczy siedem tytułów. Medialnym partnerem wydarzenia jest Radio Eska.

Ten festiwal to dla wielu najważniejsze wydarzenie kulturalne w roku. Fani niecierpliwie czekają na czerwcowy tydzień, by spędzić go przed dużym ekranem, ale też na spotkaniach, koncertach i długich rozmowach o filmie, muzyce i nie tylko.

W tym roku Grand Prix Komeda to piętnaście filmów, w tym siedem konkursowych, trzy koncerty, debata, rozmowy z pisarzami. Ale przede wszystkim konkurs na najlepszą muzykę w polskim filmie fabularnym i spotkania z wyśmienitymi gośćmi, wśród których chociażby: Dorota Stalińska, Małgorzata Kożuchowska, Artur Żmijewski, Zbigniew Zamachowski, Gabriela Muskała i wielu innych.

Nasz festiwal to przede wszystkim międzypokoleniowe spotkanie kompozytorów związanych z filmem. Od nestorów, po najmłodsze nazwiska. Nie ma drugiej imprezy w kraju, która tak mocno łączyłaby pasjonatów i praktyków polskiej muzyki filmowej. Grand Prix Komeda to także rozmowa ludzi sztuki, nie tylko reżyserów, nie tylko aktorów, o tym, co w muzyce ważne, o pracy kompozytorów, ich znaczeniu i emocjach. O kinie, które pamięta o wszystkich elementach sztuki filmowej. W tym o muzyce – mówi Łukasz Maciejewski, dyrektor artystyczny Grand Prix Komeda. – Nasz patron, Krzysztof Komeda, udowodnił, że muzyka filmowa może zyskać miano arcydzielności. Organizujemy nasz festiwal z wiarą, że jest to możliwe. Że święto muzyki filmowej w Ostrowie Wielkopolskim jest świętem nas wszystkich: kochających kino, muzykę i Komedę. Czujcie się na państwo Waszym festiwalu jak równoprawni członkowie Komedowej orkiestry. Orkiestry z najwyższym znakiem jakości.

festiwal

i

Autor: Grand Prix Komeda

Na ostrowskim festiwalu filmowym od 7. edycji w 2018 r., przyznawana jest Nagroda Grand Prix Komeda za Całokształt Twórczości. W tym roku odbierze ją Włodzimierz Pawlik – światowej sławy pianista jazzowy i kompozytor, laureat nagrody Grammy za płytę „Night in Calisia” w kategorii „The Best Jazz Large Ensemble”. W jego dorobku znajdują się 44 autorskie płyty, szereg dzieł muzyki filmowej, kompozycji orkiestrowych, a albumy osiągają na rynku status złotych i platynowych.

– Jesteśmy szczęśliwi, że obok nagrody Grammy za płytę „Night in Calisia”, „Orła” i nagrody za muzykę na festiwalu w Gdyni, obok Fryderyka i statuetki „Koryfeusza Muzyki”, już w czerwcu kolekcja sławy i chwały Włodzimierza Pawlika wzbogaci się o „Grand Prix Komeda” – Nagrodę za Całokształt Twórczości – dodaje Łukasz Maciejewski. – Pawlik, artysta nagrywający z największymi muzykami, Randym Beckerem, Mike`em Sternem, Richiem Cole`em czy Zbigniewem Wegehauptem, stworzył w polskim kinie własny styl ilustrowania obrazu filmowego.

Podczas 13. edycji festiwalu filmowego w Ostrowie Wielkopolskim zaprezentowane zostaną dwa filmy dotyczące Komedy. No bo nie można pominąć twórczości patrona Grand Prix. Warto jednak zaznaczyć, że nie zabraknie w nich także kompozycji zmarłego niedawno Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego (27 III 1936-7 V 2024). Ten saksofonista, kompozytor – ikona polskiej sceny jazzowej – występował wraz z Komedą. Najpierw w Komeda Sextet, a potem w Jazz Believers.

Całość rozpocznie się plastycznie - od wernisażu obrazów do filmu "Chłopi" - to 10.06 o 17.30 w OCK, a zakończy - 15.06 w OCK - koncertem Korzyński Ultimate „Akademia Pana Korzyńskiego” pod dyr. Dominika Strycharskiego.

Będzie się działo! Nie może WAS zabraknąć.

Festiwal, jak co roku, poleca RADIO ESKA!

konferencja

i

Autor: Grand Prix Komeda
festiwal

i

Autor: Grand Prix Komeda

Czy rozpoznasz serial i film po piesku? Sprawdź się w quizie!

Pytanie 1 z 10
Z jakiego serialu pochodzi ten psiak?
 Komisarz Alex. Jacek Knap dołącza do serialu
Źródło: Ostrów. Grand Prix Komeda już od poniedziałku!