Każdego dnia do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrzeszowie wpływa aż kilkadziesiąt wniosków - i to z całej Polski - o umieszczenie dzieci w rodzinie zastępczej. Wszystkie zostają bez odpowiedzi, bo takich rodzin i to nie tylko u nas, cały czas jest zbyt mało.
Dlatego PCPR zachęca i przekonuje - zostań rodzicem na zastępstwo, bo warto. Pierwszy etap to wizyta w placówce.
Przede wszystkim taka osoba musi przyjść do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie i złożyć wniosek o nadanie jej wstępnej kwalifikacji. Ta wstępna kwalifikacja polega na tym, że my jako pracownicy PCPR - u przyjeżdżamy na wywiad i przeprowadzamy taką opinię, która nazywa się opinią organizatora rodzinnej pieczy zastępczej. Następnie, kierujemy takiego kandydata na badanie psychologiczne. I ta osoba otrzymuje od nas informację, że powinna dostarczyć nam określone dokumenty. Tutaj chodzi o zaświadczenie lekarza POZ, zaświadczenie o zatrudnieniu bądź o dochodach, zaświadczenie z poradni uzależnień, zaświadczenie lekarza z poradni zdrowia psychicznego, swój życiorys oraz z opisaną motywacją, co skłoniło daną osobę do tego, by zostać rodzicem zastępczym. Prosimy też o zaświadczenie o zameldowaniu, że dana osoba jest z naszego terenu - mówi Monika Czwordon z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrzeszowie.
Kolejny etap to szkolenie.
Jak mamy już komplet dokumentów i mamy ''swoją'' opinię, jako organizatora pieczy, wówczas zbieramy się i dokonujemy wstępnej kwalifikacji. (...) Po otrzymaniu takiej kwalifikacji, kandydat składa u nas wniosek o skierowanie na szkolenie. To szkolenie - łącznie trwa 65 godzin, w tym 55 godzin to teoria, pozostałe to praktyka w zawodowej rodzinie zastępczej bądź rodzinnym domu dziecka, czy placówce. Kandydat, który takie szkolenie ukończył otrzymuje stosowne świadectwo. Z tym dokumentem udaje się do nas i składa wniosek o nadanie kwalifikacji. I wtedy mamy komplet - dodaje Monika Czwordon.
Rodzicem na zastępstwo może zostać zarówno osoba samotna, jak i małżonkowie. Kandydaci muszą mieć stałe źródło dochodu. Nie mogą być też pozbawieni praw rodzicielskich i są sprawdzani, czy nie figurują w bazie danych Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym,
Zgodnie z Kodeksem Rodzinnym dziecko może pozostać w pieczy do 18. roku życia, ukończenia nauki, bądź momentu, w którym sytuacja w jego domu rodzinnym, się poprawi.