1LO

i

Autor: ksz

Obchody 100-lecia I LO w Ostrzeszowie PRZEŁOŻONE - odbędą się wiosną 2021 roku

2020-05-27 13:06

Główne obchody 100-lecia I Liceum Ogólnokształcącego w Ostrzeszowie w tym roku miały odbyć się na początku czerwca. Wśród atrakcji znalazły się między innymi - spotkania z absolwentami, debata 100-lecia, koncerty chórów, miasteczko harcerskie czy uroczysta akademia w kino-teatrze PIAST. Niestety pandemia koronawirusa pokrzyżowała plany I LO.

Komunikat w sprawie przełożenia obchodów wydał dyrektor szkoły Michał Błoch.

Drodzy Uczniowie, Nauczyciele i Rodzice, szanowni Absolwenci oraz Przyjaciele
I Liceum w Ostrzeszowie!

Kilka tygodni temu, łącząc się z Wami za pośrednictwem mediów z pustej auli, zainaugurowałem rok obchodów Jubileuszu Stulecia Naszej Szkoły. Gdy planowałem ten wyjątkowy czas na progu mojej kadencji w 2016 roku,wyobrażałem sobie uroczystości, którym towarzyszyć będą spotkania ludzi, ich rozmowy, wspomnienia, a nade wszystko doświadczenie bezpośredniości kontaktu – uśmiechu, uścisku dłoni, wzruszeń… Fortuna odebrała nam możliwość odczucia tych doznań i narzuciła dystans społeczny, krzyżując tym samym wszystkie plany.

Rok jubileuszowy 2020 pozostanie zatem w pamięci społeczności I LO jako nieprzychylny dla naszych zamiarów. Nie pozostaje nic innego jak przyjąć z pokorą i stoickim spokojem ten dar losu i powtórzyć za Markiem Aureliuszem: "Od wieków przygotowywało się dla Ciebie to, cokolwiek Cię spotkać może. A splot przyczyn splótł się od wieków na Twe istnienie i jego przypadłości."

Owe niesprzyjające okoliczności nie odebrały społeczności naszej szkoły determinacji w podejmowaniu inicjatyw związanych z Jubileuszem. Za chwilę bowiem ukończone zostaną prace nad wydawnictwami, które niebawem znajdą się w obiegu. Inne, zapowiadane przeze mnie przedsięwzięcia i wydarzenia, na pewno będą realizowane, jak tylko pozwoli na to sytuacja związana z epidemią. Najważniejsza, a zarazem najtrudniejsza decyzja, jaką musiałem podjąć, dotyczy jednak Uroczystości będącej zwieńczeniem, ukoronowaniem obchodów stulecia. Mając nadzieję na pomyślne zrządzenie losu, postanowiłem zaplanować ją na wiosnę 2021 roku. Ufam,że to, co nas teraz ominęło, długo oraz cierpliwe wyczekiwane, nastąpi, i tym samym przysporzy jeszcze więcej radości.

Michał Błoch – Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Ostrzeszowie