muchomor czerwony

i

Autor: Joanna Oleszyńska - Niżniowska

ZDROWIE

Moda na muchomora? Leśnicy ostrzegają: TO NAPRAWDĘ NIEBEZPIECZNE!

2024-11-06 15:26

Moda na muchomora? To może doprowadzić nawet do śmierci. Dlatego sprzedaż tego, zyskującego w ostatnim czasie popularność, grzyba ma zostać zakazana. Internet opanował trend na spożywanie produktów mających w składzie muchomory. Bo te mają mieć wartości prozdrowotne i halucynogenne. To NAPRAWDĘ NIEBEZPIECZNE, dlatego leśnicy z Przedborowa apelują: Nie eksperymentuj z własnym zdrowiem!

Leśnicy ostrzegają - spożycie muchomora - grozi nawet śmiercią!

To bardzo niebezpieczny trend, który ostatnimi czasy szerzy się nie tylko w internecie. Ludzie kupują muchomory czerwone - bo te mają właściwości halucynogenne, ale też - jak podają np. niektórzy influencerzy - właściwości lecznicze. TO ABSURD!

Spożycie takiego grzyba - często nawet w niewielkich ilościach - może doprowadzić do śmierci! Apelują i ostrzegają leśnicy z Przedborowa.

W ostatnim czasie pojawiło się niezwykłe zainteresowanie tym grzybem, ze względu na jego skład i toksyczność. Pod żadnym pozorem proponuję nie eksperymentować z tym grzybem, choćby dlatego, że zawiera on muskarynę w śladowych ilościach, muskarydynę, kwas ibotenowy, muscymol i ibuteninę. Chciałabym państwu uświadomić, że w zależności od tego, w jakim miejscu on rośnie, w jakim klimacie i na jakim podłożu glebowym, jakie ma związki mikoryzowe z roślinami, które występują obok oraz z jakiego szczepu grzyba pochodzi, może mieć - właściwie - nieprzewidywalną dla nas zawartość toksyn. Ona jest tak zróżnicowana, że niesie to za sobą ogromne ryzyko, bo nigdy nie jesteśmy w stanie zmierzyć, zważyć, określić ile tych toksyn w grzybie jest. Gdybyśmy do tego dodali, że nasz organizm może w różny sposób zareagować na te toksyny, no to mamy bombę, która nie wiemy, w jaki sposób się odpali i z jakim natężeniem, czy mocą. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć jego działania - mówi leśnik, Joanna Oleszyńska - Niżniowska. 

Biegunka, duszności, ataki paniki, czy dreszcze to tylko przykładowe skutki uboczne, z którymi trzeba się liczyć. 

Grzyb ten powoduje halucynacje, nudności, zawroty głowy, wpływa na nasz ośrodkowy układ nerwowy. Powoduje też nadmierne pocenie się, wymioty, biegunkę, może spowodować utratę świadomości, czy drgawki. Może to być dla nas bardzo nieprzyjemne. Możemy wpaść w stany lękowe, czy nawet ataki paniki. Ze względu na ilość toksyn trudno przewidzieć jest jak wpłynie on na nasz organizm. Jest też jedna bardzo ważna rzecz. W związku z tym, że jest on zróżnicowany również pod kątem wyglądu zewnętrznego - przyjmuje barwę od śnieżnobiałej, przez bladożółtą, pomarańczową do pięknej czerwonej, może mieć kropki, ale nie musi - możemy pomylić go z innym dużo groźniejszym w skutkach muchomorem no i zrobić sobie krzywdę - dodaje Joanna Oleszyńska - Niżniowska.

Z lasu korzystajmy mądrze. I nie eksperymentujmy, bo ... nie warto.

QUIZ. Które grzyby są jadalne? 10/10 oznacza, że w lesie dasz sobie radę!
Pytanie 1 z 10
Czy borowik ponury jest jadalny? (fot. Stephane Vitzthum/Bios Photo/East News)
Borowik ponury