Nie róbcie jaj! Bez wstydu panowie, czyli Niebieski Listopad w Ostrzeszowie. Na fb profilu miasta pojawił się właśnie spot, który promować ma samobadanie i profilaktykę w kontekście męskich nowotworów.
W klipie udział wzięli: Bartek Walczak, Jacek Nowicki, Darek Grzesik, Patryk Jędrowiak i Mariusz Kałużny
Już od kilku lat - jako urząd - prowadziliśmy akcję dotyczącą Różowego Października. Natomiast już od pewnego czasu zastanawialiśmy się nad dołączeniem do kampanii promującej profilaktykę w kwestii męskich nowotworów. Co prawda, nie przekonywało nas zapuszczenie wąsów, tak jak jedna z międzynarodowych akcji zachęcała. Wyszliśmy z inną propozycją - takiego spotu promującego profilaktykę i samobadanie mężczyzn. Zaprosiliśmy kilku panów, znanych i lubianych w mieście i gminie Ostrzeszów, żeby swoją twarzą pokazali, że temat ten dotyczy każdego z nas, bez względu na wiek, pełnioną funkcję, czy to, czym zajmujemy się w czasie wolnym i tak naprawdę wszyscy możemy się spotkać w sali przyjęć pacjentów, bo każdy z nas powinien regularnie się badać - mówi burmistrz Ostrzeszowa, Patryk Jędrowiak.
Listopad na całym świecie został uznany miesiącem solidarności z mężczyznami zmagającymi się z nowotworami gruczołu krokowego oraz rakiem jąder. Akcja, zapoczątkowana w 1999 roku w Australii, objęła niemal cały świat. W tym roku po raz pierwszy też dołącza do niej Ostrzeszów.
JAK WYKONAĆ SAMOBADANIE JĄDER? PODPOWIADA PAŃSTWOWA STACJA SANITARNO - EPIDEMIOLOGICZNA:
1. Złap jądro przy pomocy obu dłoni. Samobadanie wykonaj po gorącej kąpieli lub ciepłym prysznicu, gdy mięśnie moszny są najbardziej rozluźnione.
2. Sprawdź każde jądro osobno obracając je delikatnie pomiędzy kciukami, a pozostałymi palcami. Jądro powinno być gładkie. Podczas samobadania jąder nie powinieneś odczuwać żadnego bólu czy dyskomfortu.
3. Zapoznaj się uważnie z budową swoich jąder. W szczególności z powrózkiem nasiennym i najądrzem. Jeśli badanie jąder będziesz powtarzać regularnie, szybko poznasz swoje ciało i wyłapiesz wszelkie niepokojące zmiany.
4. Szukaj niepojących zgrubień, podejrzanych wypukłości, zmian w wyglądzie lub w kolorze skóry. Pamiętaj, że jedno jądro jest nieco mniejsze od drugiego – to normalne. Jeśli masz wątpliwości – skonsultuj się z urologiem lub lekarzem rodzinnym.