Za większość pożarów w lasach odpowiada - właśnie człowiek. Dlatego wybierając się na leśny spacer bądźmy naprawdę ostrożni. Szczególnie teraz, gdy przez wysokie temperatury, jest sucho.
Utrzymujące się na wysokim poziomie temperatury powodują wyschnięcie ściółki i roślinności w lasach. Dlatego też, apelujemy o rozważne zachowywanie się w lasach oraz w ich okolicy - mówi Noemi Biel ze straży pożarnej w Ostrzeszowie.
Wybierając się do lasu pamiętajmy o kilku zasadach.
Aby uniknąć pożarów w lasach apelujemy do wszystkich przebywających na tych terenach o przestrzeganie kilku podstawowych zasad. W lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk, wrzosowisk, jak również w odległości 100 m od granicy lasu zabronione jest wzniecanie ognia w miejscach do tego niewyznaczonych, wypalanie wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych, jak i palenie tytoniu - za wyjątkiem dróg utwardzonych, jak i miejsc wyznaczonych na pobyt ludzi - dodaje Noemi Biel.
Często wystarczy chwila nieuwagi i strażacy oraz leśnicy mogą mieć pełne ręce ciężkiej pracy. Dlatego też, warto pamiętać, co określają stopnie zagrożenia pożarowego w lasach.
0 oznacza brak zagrożenia, I oznacza zagrożenie małe, II zagrożenie duże, bądźmy ostrożni, stopień III oznacza z kolei zagrożenie katastrofalne. W takim wypadku nie wolno rozpalać ognisk, nawet w miejscach do tego wyznaczonych. Zagrożenie pożarowe lasów związane jest z nagminnym naruszaniem przepisów przeciwpożarowych, a przede wszystkim z używaniem otwartego ognia. Jest to palenie papierosów, ognisk, grillowanie w miejscach do tego niewyznaczonych - mówi Noemi Biel.
Każdy, kto widzi pożar w lesie, musi zaalarmować odpowiednie służby. Numer alarmowy to 112 lub 998.