I LO w Ostrzeszowie

i

Autor: JL

SPOTKANIE PODRÓŻNICZE

Ikona polskiego i światowego Himalaizmu gościem I LO w Ostrzeszowie!

2024-05-29 13:19

Znani absolwenci I LO w Ostrzeszowie. Jednym z nich jest wybitny wspinacz i himalaista - Krzysztof Wielicki, który już w ten poniedziałek po latach odwiedzi swoją szkołę i tutejszą młodzież.

Absolwent I LO w Ostrzeszowie - Krzysztof Wielicki - polski wspinacz, taternik, alpinista i himalaista powraca do swojej szkoły, choć tym razem nie w charakterze ucznia ... a nauczyciela.

Prywatnie, Krzysztof jest moim przyjacielem. Zrodziła się okazja, by przyjechał do naszego liceum, spotkał się z młodzieżą i opowiedział im o zdobywaniu gór, ale też o pokonywaniu własnych trudności, bo myślę, że te góry są tylko metaforą. Uważam, że to bardzo ważne, żeby - jeżeli jest tylko taka okazja - to młodzież mogła poznać tak wyjątkową osobę i tak wybitnego Polaka - mówi Anna Nowicka, nauczyciel geografii z I LO.

Ta przyjaźń narodziła się przy okazji projektu ,,Zdobywamy polskie góry'', kiedy to uczniowie z Sycowa we współpracy z m.in. Krzysztofem Wielickim wspinali się na Korony Gór Polskich. Projekt zakończono sukcesem, a miłość do gór pozostała.

Od wielu lat realizujemy wspólnie różne projekty. Udało mi się zrealizować taki duży projekt we współpracy m.in. z National Geographic, Krzysztofem Wielickim, Martyną Wojciechowską, Ministerstwem Sportu i Turystyki - ,,Zdobywamy polskie góry''. Grupa młodzieży z sycowskiego liceum i gimnazjum zdobyła Korony Gór Polskich, czyli 28 najwyższych szczytów poszczególnych pasm górskich, a na Rysy wprowadzał nas właśnie Krzysztof Wielicki. Tak też zaczęła się przygoda z górami i przekazywaniem tej cennej wiedzy młodzieży. I ta przygoda trwa do dziś - dodaje Anna Nowicka. 

Krzysztof Wielicki liceum w Ostrzeszowie ukończył w 1967 roku. 

Na swoim koncie ma szereg zasług, m.in. jako piąty człowiek na świecie zdobył Koronę Himalajów – 14 ośmiotysięcznych szczytów Ziemi.

QUIZ. Jak się mówi "cześć" w różnych językach? Sprawdź, czy potrafisz przywitać się nie tylko po polsku

Pytanie 1 z 10
Na początku coś prostego. Jak się mówi "cześć" po angielsku?
QUIZ. Jak się mówi cześć w różnych językach? Sprawdź, czy potrafisz przywitać się nie tylko po polsku