zdjęcie poglądowe

i

Autor: pixabay.pl

PODRÓŻE

Była już Norwegia, teraz czas na Włochy. Nietypowa lekcja geografii w I LO

2024-06-12 9:00

To nie była tradycyjna lekcja geografii - z masą niezrozumiałych terminów i zagadnień. Była to wielka przygoda. W terenie. Uczniowie I LO w Ostrzeszowie o norweskim klimacie uczyli się - właśnie w Norwegii. To w ramach szkolnego projektu, dzięki któremu też mieli dowiedzieć się, jak zaplanować i zorganizować taką daleką podróż.

Podróżowanie wcale nie musi być drogie. Wiedzą o tym uczniowie I LO w Ostrzeszowie, którzy w ramach szkolnego projektu zaplanowali, zorganizowali i przygotowali wycieczkę do Norwegii, a dokładniej - do stolicy tego państwa, Oslo.

Jako wychowawca, ale też przede wszystkim nauczyciel geografii klas turystycznych, chciałam im pokazać, że inspiracji do podróży można szukać w wielu źródłach. Stąd też pomysł podróży z National Geographic, które jest mi bardzo bliskie. I tak, razem z klasą wybraliśmy miejsce, które chcielibyśmy odwiedzić. Takie, które niekoniecznie jest często wybierane ze względu na koszty, czy odległość. Padło na Norwegię i stolicę, największe miasto - Oslo. Klasa przygotowała program, trasę, uczyliśmy się topografii i kartografii terenu, jak to wszystko dopasować, no i udało nam się polecieć. Spędziliśmy tam trzy dni. Myślę, że jest to takie inspirujące. To pokazanie, że czasami podróże wcale nie muszą być też aż tak bardzo drogie, ale warto je zaplanować, bo to uczy nas i samokontroli i decyzyjności. Myślę, że jest to taka wiedza, która może zaowocować w przyszłości i pomoże uczniom planować właśnie podróże. To nie tylko taka geografia książkowa, ale praktyczne wykorzystanie wiedzy i to, czego uczymy się z podręczników, możemy to później sprawdzić w terenie. Myślę, że to dużo lepsza lekcja niż w klasie - mówi Anna Nowicka, nauczyciel geografii w I LO.

To była pierwsza tego typu podróż. W planach są już jednak kolejne. Jesienią uczniowie odwiedzą Włochy - później, jeśli się uda także Portugalię.

Święty Graal, korona cierniowa, Całun Turyński, Włócznia Przeznaczenia. Co wiesz o tych relikwiach?

Pytanie 1 z 10
W której katedrze jest przechowywana korona cierniowa?
Korona cierniowa