zdjęcie poglądowe

i

Autor: pixabay.pl

MIASTO

Budżet Obywatelski w Ostrzeszowie. Projekty można zgłaszać do końca maja

2024-05-16 9:46

Już po raz trzeci mieszkańcy mogą wziąć sprawy w swoje ręce - i zdecydować na co przeznaczone zostanie pół miliona złotych. Trwa tegoroczna edycja Ostrzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. Teraz, miasto czeka na projekty. Mieszkańcy na ich zgłoszenie mają czas - do końca maja.

Pierwsze wnioski już wpłynęły, ale ci którzy nie zdążyli jeszcze tego zrobić wciąż mają szansę, by wziąć udział - i to zmienić, choć czasu zbyt wiele już nie zostało. Jeszcze do końca maja można zgłaszać projekty w tegorocznej edycji Ostrzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego.

Budżet obywatelski pozwala realizować oddolne inicjatywy mieszkańców. Wnioskodawca jest osobą, która zgłasza dany projekt, ale realizacja pozostaje po stronie miasta, bo co ważne –wszystkie te zadania, które mają być zrealizowane muszą być zadaniami własnymi gminy, zgodnie z ustawą. Tak naprawdę, by zgłosić swój pomysł, wystarczy chwila. Można to zrobić w dwojaki sposób – papierowo i w formie elektronicznej. Jeśli chodzi o sam wniosek, to tak naprawdę składa się on z czterech głównych punktów. To tytuł, miejsce realizacji zadania, potem jest trzeci punkt, w którym chcemy, by wnioskodawca trochę opisał ten projekt – skąd wynika potrzeba realizacji tego pomysłu, no i czwartym punktem jest kosztorys – mówi Aneta Pawlarczyk – Świtoń z Urzędu Miasta i Gminy.

Projekty do BO mogą zgłaszać tylko i wyłącznie mieszkańcy miasta. Każde ze zgłoszonych zadań musi być poparte co najmniej przez 20 ostrzeszowian.

Wnioski, tak jak i w ubiegłorocznych edycjach można zgłaszać w trzech kategoriach.

Mamy trzy kategorie. Pierwsza z nich to duże inwestycje. Na tę kategorię mamy przeznaczone 400 tysięcy złotych i jeden wniosek nie może przekroczyć połowy, czyli 200 tysięcy złotych. Później są małe inwestycje, na które przeznaczamy 70 tysięcy złotych. I podobnie, jak w tej poprzedniej kategorii tutaj także każde z zadań nie może przekroczyć 50% całej puli. Ostatnia kategoria to tzw. projekty miękkie. I tutaj limit to 30 tysięcy złotych – dodaje Aneta Pawlarczyk – Świtoń.

Projekty można zgłaszać do końca maja. Później odbędzie się weryfikacja wniosków. Kolejny etap to głosowanie. To zaplanowane jest na wrzesień.

Zwycięzców tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego poznamy 23 października.

O szczegółach przeczytacie też tutaj.

Jesteś tym, co jesz - sprawdź czy dobrze odżywiasz mózg

Pytanie 1 z 10
Probiotyki to: