zus

i

Autor: ZUS

Będzie 500 + i RKO dla uchodźców - jakie warunki trzeba spełnić?

2022-03-18 10:59

Świadczenia opiekuńcze będą dostępne dla uchodźców z Ukrainy. Reguluje to specustawa, która właśnie weszła w życie. Przyjmowaniem wniosków zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Dokumenty będzie można złożyć TYLKO przez platformę PUE ZUS. Jakie warunki muszą spełnić Ukraińcy? O tym w dalszej części artykułu.

500 + i inne świadczenia dostępne dla uchodźców z Ukrainy. Będzie to możliwe dzięki specustawie, która właśnie weszła w życie. O dodatkowe pieniądze będą mogli starać się Ukraińcy, którym nadany zostanie numer PESEL, będą mieć założone polskie konto w banku i polski numer telefonu, mówi Marlena Nowicka wielkopolska rzeczniczka prasowa ZUS.

Dzięki ustawie uchodźcy z Ukrainy uzyskają dostęp do szerokiego wachlarza wsparcia. Będą oni mogli starać się o świadczenie 500+, Dobry Start, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy oraz o dofinansowanie pobytu w żłobku przez okres zamieszkania z dziećmi w Polsce. 

Wnioski przyjmować będzie ZUS TYLKO przez platformę PUE - ZUS - dodaje Marlena Nowicka.

Wnioski będą przyjmowane tylko elektronicznie, przez platformę usług elektronicznych PUE ZUS. W ten sposób Zakład Ubezpieczeń Społecznych chce uniknąć trybu papierowego, który zablokowałby pomoc dla Ukraińców na kolejne tygodnie. 

Wnioski będą wydawane w języku ukraińskim.

Rejestracja uchodźców w Tauron Arenie Kraków