Amazonki

i

Autor: Amazonki Ostrzeszowskie

SPOŁECZNE

Amazonki Ostrzeszowskie. Te kobiety wiedzą, ile warte jest życie [POSŁUCHAJ]

2023-10-29 12:00

Trwa RÓŻOWY PAŹDZIERNIK. To międzynarodowa kampania, do której już po raz drugi dołącza także Ostrzeszów. Przez cały miesiąc szczególny nacisk kładzie się na profilaktykę raka piersi. O tym, jak ważne jest samobadanie i dbałość o własne zdrowie, z pewnością wiedzą Amazonki Ostrzeszowskie - i przekonują też o tym inne kobiety.

Październik miesiącem świadomości raka piersi. Przypominają o tym Ostrzeszowskie Amazonki - kobiety, które osobiście doświadczyły tej śmiertelnej choroby. Mimo trudnej walki - nie poddały się i teraz dzielą się z innymi kobietami swoim doświadczeniem i uświadamiają, jak ważna jest troska o własne zdrowie.

Zadaniem stowarzyszenia jest profilaktyka, czyli namawianie kobiet do samobadania, poddawania się badaniom przesiewowym, pomoc innym kobietom, które już przeszły chorobę, czyli te które mają już dłuższy staż po wyzdrowieniu, po wyleczeniu, żeby dbały o siebie, chodziły na kontrolę. Jest to też trochę wsparcia psychicznego, no i trochę organizowania tego czasu wolnego. Robimy to w różnych formach. Tutaj jesteśmy w małym ośrodku, gdzie nie ma żadnego szpitala onkologicznego, więc my się zamykamy głównie do mniejszej formy pomocy, zwracamy uwagę na rehabilitację - to gimnastyka, spotkania na basenie - mówi Maria Stajszczyk, przewodnicząca Amazonek Ostrzeszowskich.

To stowarzyszenie jest często dla nich drugą rodziną - a one nawzajem dzielą się siłą, nadzieją i .. swoim doświadczeniem.

Większość, wiadomo - w tych rocznikach - to kobiety samotne. Dzieci wyszły już z domu, małżonkowie często odchodzą szybciej i trochę to są takie zastępcze rodziny. Wiadomo, że tam się spotkamy, wypijemy kawę z okazji czyichś imienin, poplotkujemy i trochę to nam zastępuje rodzinę. Pozawiązywały się tu naprawdę fajne przyjaźnie - dodaje Maria Stajszczyk.

W stowarzyszeniu jest obecnie 48 kobiet. Amazonki w Ostrzeszowie działają od 2009 roku i spotykają się w każdy wtorek, a ich spotkania mają charakter otwarty.

Amazonki Ostrzeszowskie. Te kobiety wiedzą, ile warte jest życie

QUIZ. Pytania z krzyżówek. Banalne hasła przeplatamy z megatrudnymi

Pytanie 1 z 10
Papuga na trzy litery to:
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE