Kwalifikacja wojskowa to taki obowiązkowy "sprawdzian", organizowany przez państwo, który ma na celu zarejestrowanie wszystkich młodych ludzi, którzy mogliby ewentualnie iść do wojska.
Co dzieje się na miejscu? W skrócie wygląda to tak, że się wchodzi, daje dokumenty (dowód osobisty, czasem zdjęcie), potem idzie się do komisji lekarskiej, gdzie robią podstawowe badania. Po badaniach przydzielana jest kategoria zdrowia – A, B, D albo E. Następnie odbywa się krótka rozmowa z przedstawicielem wojska – to tylko formalność. Na koniec dostaje się zaświadczenie, że było się na kwalifikacji i jaką przyznano kategorię.
Co oznaczają kategorie?
- A – jesteś zdrowy/a, możesz służyć w wojsku.
- B – masz jakiś problem zdrowotny, ale może przejść – wrócisz za jakiś czas na kolejne badania.
- D – nie możesz iść do wojska w czasie pokoju, ale może w czasie wojny.
- E – w ogóle nie możesz iść do wojska, nawet podczas wojny.
Czy w powiecie ostrzeszowskim panowie są zdolni do pełnienia służby wojskowej? Wiemy już, jak wypadła tegoroczna kwalifikacja wojskowa!
Powiatowa Komisja Lekarska w Ostrzeszowie wydała – dokładnie – 305 orzeczeń. Najwięcej poborowych, bo aż 267 otrzymało kategorię A, 5 osobom przyznano kategorię B, 22 – kategorię D i 11 – kategorię E.
W tym roku wezwanie przed Powiatową Komisję Lekarską otrzymywali mężczyźni urodzeni w 2006 roku oraz w latach 2001-2005, którzy wcześniej nie podlegali kwalifikacji.
Przypomnijmy - kwalifikacja rozpoczęła się 31 marca, zakończyła 15 kwietnia. W Wielkopolsce potrwa ona - do 30 kwietnia.