mount everest

i

Autor: Fundacja Himalaizmu Polskiego im. Andrzeja Zawady

Ze Szklarki Przygodzickiej na Mount Everest! 40 lat temu Polacy dokonali niemożliwego

2020-02-17 12:52

Dziś 40. rocznica polskiego zimowego wejścia na najwyższą górę świata czyli Mount Everest. Tego dokonali alpiniści Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki, który pochodzi z podostrzeszowskiej Szklarki Przygodzickiej. 17 lutego 1980 roku o godzinie 14.25 czasu nepalskiego stanęli na wysokości 8848 metrów. Ten moment przeszedł do historii i rozpoczął nowy etap w himalaizmie.

W wyprawie udział brały 22 osoby, ale na szczyt dotarli tylko Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki. Na wierzchołku ośmiotysięcznika byli 40 minut i zostawili na nim różaniec od papieża Jana Pawła II, krzyżyk poświęcony pamięci polskiego operatora filmowego, Stanisława Latałły, który zginął podczas wyprawy w Himalaje oraz termometr rejestrujący temperatury minimalne. Na szczycie połączyli się przez radio z kierownikiem wyprawy Andrzejem Zawadą. to był historyczny moment.

Cichy zameldował: Jesteśmy na szczycie, czy nas słyszycie?

Andrzej Zawada: Nie słyszę! Powtórz, powtórz, gdzie jesteście?

Cichy/Wielicki: Na szczycie Mount Everestu! Zimą! Polacy!

Zawada: Hurra! Hurra! Na szczycie! Halo, baza, są na szczycie! Ściskamy, całujemy was! Rekord świata!

Krzysztof Wielicki urodził się 5 stycznia 1950 roku w Szklarce Przygodzickiej. Górskie wędrówki rozpoczął w harcerstwie, ukończył 1 liceum ogólnokształcące w Ostrzeszowie. Pasje kontynuował podczas studiów na Politechnice Wrocławskiej. Jest piątym człowiek na Ziemi, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. Jest członkiem The Explorers Club. W roku 2018 otrzymał Nagrodę Księżnej Asturii w dziedzinie sportu, a w roku 2019 otrzymał Złoty Czekan za całokształt osiągnięć górskich. Jest Honorowym Obywatelem Miasta i Gminy Ostrzeszów

Zimowa wyprawa na Mount Everest 1980

i

Autor: wikipedia Zimowa wyprawa na Mount Everest 1980