Święty Roch już nie raz miasteczku pomógł i od chorób uwolnił. Jak mówią księgi - pomógł w XVIII- stym wieku, kiedy Mikstat dziesiątkowała zaraza, jak również w połowie XIX- stego. Stąd też od lat - zawsze 16- stego sierpnia - odbywa się odpust ku czci świętego ROCHA wraz ze święceniem zwierząt. Ta tradycja znana jest nie tylko w Polsce i sprowadza do Mikstatu setki wiernych.
W tym roku - odpust też jest zaplanowany. - Jednak TYLKO i WYŁĄCZNIE w zgodzie z nałożonymi obostrzeniami - powiedział Radiu ESKA proboszcz parafii Świętej Trójcy - ksiądz kanonik Krzysztof Ordziniak. - Warto się też zastanowić nad tym, co się teraz dzieje. Warto zadbać o innych. I chyba tego uczy nas ta sytuacja. Wzajemnej troski. A jej okazaniem jest na przykład noszenie maseczek.
Ale już od piątku - 7 sierpnia - parafia w ramach nowenny przed uroczystościami - chce podczas podczas modlitwy rano i wieczorem zawierzyć mieszkańców właśnie "Świętemu od zarazy". Spotkania modlitewne odbywać się będą rano - o 8.00 - w kościele Świętej Trójcy, a wieczorem - 18.30 -w Sanktuarium świętego Rocha.
Święty Roch jest patronem Mikstatu od 2007 roku. A Kościółek na wzgórzu pod jego wezwaniem jest Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Rocha.
Od 5 lat zwyczaje związane z uroczystościami ku czci św. Rocha z 16 sierpnia znajdują się na krajowej liście dziedzictwa niematerialnego. Znajdują się na niej ciekawe zjawiska zarejestrowanych w Polsce, m.in tradycje, sztuki widowiskowe, zwyczaje i obrzędy.