Ponad 2000 praw jazdy, 40 międzynarodowych uprawnień i jedno pozwolenie na kierowanie tramwajami. Tyle - tylko w tym roku - wydał ostrzeszowski Wydział Komunikacji. No właśnie, a co w przypadku jeśli ktoś dopiero chciałby rozpocząć przygodę z jazdą samochodem? Od czego zacząć?
Pierwszą rzeczą, którą taka osoba musiałaby zrobić to - zgłosić się do lekarza uprawnionego do badań lekarskich w celu uzyskania pozytywnego orzeczenia. Trzeba mieć też fotografię, jak do dowodu osobistego i z tymi dokumentami należy zgłosić się do urzędu, żeby złożyć wniosek o wydanie Profilu Kandydata na Kierowcę, co się wiąże z późniejszym wydaniem prawa jazdy. PKK pozwala rozpocząć kurs w ośrodku szkolenia kierowców. W przypadku osoby niepełnoletniej, taki wniosek składa się w obecności bądź za zgodą rodzica - mówi Kierownik Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego w Ostrzeszowie, Sławomir Gajewski.
Procedura ta weszła w życia równo 10 lat temu, więc ci nieco starsi kierowcy mogą nie wiedzieć o tym, że by rozpocząć kurs prawa jazdy potrzebne jest PKK.
Gdy teorię i praktykę mamy już ''zaliczoną'' przed nami prosta droga do odebrania wymarzonego prawa jazdy.
Po pozytywnym zaliczeniu egzaminu teoretycznego i praktycznego przez danego kursanta, my jako urząd automatycznie otrzymujemy informację z WORD - u. Po wniesieniu opłaty - zazwyczaj dzieje się to podczas pierwszej wizyty, przy zakładaniu PKK, my składamy zamówienie do Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, która w przeciągu 7 - 10 dni ''produkuje'' i przesyła go do nas prawo jazdy wystawione na tę konkretną osobę. My następnie zawiadamiamy ją o możliwości odebrania tego dokumentu - dodaje Sławomir Gajewski.
Warto więc też pamiętać, że za wyrobienie tego dokumentu musimy w urzędzie zapłacić. Obecnie to 100 złotych.
Poradnik ''Krok po kroku'' znajdziecie też tutaj.