Marnowanie jedzenia? Uczniowie z I LO w Ostrzeszowie mówią stanowcze NIE! I ogłaszają kampanię #NIEMARNUJ.To część konkursu „Naturalnie, że Eko!” i konkretne działanie przeciwko - właśnie - marnowaniu jedzenia.
Akcję promuje pięć prostych zasad: planuj zakupy, wykorzystuj resztki, przechowuj jedzenie prawidłowo, dziel się nadmiarem i zabieraj jedzenie na wynos.
Rozklejamy akcję w sklepach. Rozklejamy ją pod hasłem #NIEMARNUJ. Kupuj z głową. Później, mamy drugą odsłonę tej akcji - to #NIEMARNUJ. Weź na wynos. To są wszystkie restauracje, fast foody, za wyjątkiem dużych sieciówek i mamy też trzecią odsłonę tej kampanii, która znalazła swoje miejsce wśród naszych lokalnych proboszczów. To #NIEMARNUJ. Podziel się. I my tutaj przypominamy o tym, że zaraz obok naszej szkoły jest jadłodzielnia, która często stoi pusta, więc zachęcamy do dzielenia się posiłkiem. Każdy może dołączyć do akcji. Każdy plakat oznaczony jest kodem QR, który można zeskanować. Kod ten prowadzi do prezentacji, która przybliża problem marnowania żywności w Polsce i nie tylko. Prezentacja ta pokazuje też, co możemy zrobić, żeby się w tej akcji jak najbardziej odnaleźć, czyli np. idąc na zakupy, by przygotować sobie wcześniej listę produktów, by zaplanować sobie posiłki, by zaplanować je na taką liczbę osób, która faktycznie będzie je spożywała, a nie jak to niektórzy mają w zwyczaju - gotować dla wojska. Proponujemy też różne kreatywne podejścia do wykorzystywania tych naszych resztek, które często zalegają w lodówkach. Jeżeli ich nie wykorzystujemy, to zachęcamy do dzielenia się nimi z innymi. Jest tych pomysłów cała masa - mówi nauczyciel z I LO, Marta Batóg.
Plakaty z informacjami znajdziecie w sklepach, restauracjach i kościołach w całym mieście. Dołączajcie do akcji i pokażcie, że Ostrzeszów #NieMarnuje!