Wybory do Parlamentu Europejskiego. Uprawnienia osób z niepełnosprawnościami i seniorów

i

Autor: pixabay zdjęcie ilustracyjne

WYBORY DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Uprawnienia osób z niepełnosprawnościami i seniorów

2024-06-07 11:55

Już w niedzielę, 0 czerwca odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Seniorzy i osoby z niepełnosprawnościami, które tego dnia pojawią się w lokalu wyborczym, mogą liczyć na pomoc podczas głosowania.

W wyborach mogą wziąć udział osoby pełnoletnie, które posiadają dowód tożsamości. Osoby z niepełnosprawnościami, które pojawią się w lokalu wyborczym, mogą liczyć na pomoc podczas głosowania. To samo tyczy się seniorów.

Mogą skorzystać z nakładki sporządzonej w alfabecie Braille'a, która też może umożliwić im oddanie X w precyzyjnym miejscu w kratce. Ta nakładka może też pełnić taką funkcję niekoniecznie ona musi być adresowana do osób niedowidzących - mówi nam Adam Plichta, Komisarz Wyborczy w Kaliszu.

Osoby z niepełnosprawnościami i seniorzy mogą także poprosić członków Obwodowej Komisji Wyborczej o odczytanie komunikatów, o uzyskanie informacji o warunkach ważności głosu.

Osoby z niepełnosprawnościami mogą także korzystać z pomocy przy oddaniu głosu innych osób np. członków najbliższej rodziny. Oczywiście nie mogą to być osoby będące członkami Obwodowej Komisji Wyborczej, czy też obserwatorzy, albo mężowie zaufania - dodaje Adam Plichta

W całej Polsce wybierzemy 53 przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego. Lokale wyborcze będą czynne od 07.00 do 21.00.

QUIZ PRL. Czy znasz te słowa z PRL-u?

Pytanie 1 z 15
Czym zajmowała się repasaczka?
Punkt repasacji pończoch. Widoczna kobieta naprawiająca pończochy -1970
Źródło: Wybory do Parlamentu Europejskiego. Uprawnienia osób z niepełnosprawnościami i seniorów