pszczoły

i

Autor: pixabay.com

Wiosną ruszy kontrola pasiek w Ostrzeszowie. Wszystko przez śmiertelną chorobę pszczół

2020-02-03 17:13

Jesienią ubiegłego roku w jednej z pasiek w Myjach pszczoły zostały zarażone zgnilcem amerykańskim. Ta śmiertelna choroba atakuję czerwie, czyli larwy tych owadów. By nie doszło do jej rozprzestrzenienia zarażone pszczoły muszą zostać zutylizowane, a pozostałe pasieki w obrębie 10 km od ogniska choroby skontrolowane. Jesienią część z nich przeglądy przeszła. Trzeba było je jednak przerwać. Powód?

Od jesieni 2019 roku przy drogach wjazdowych do Ostrzeszowa wiszą tablice z informacją o wykryciu ogniska zgnilca amerykańskiego. Jest to choroba, którą pszczoły zarażają się najczęściej późnym latem. Wtedy wewnątrz ula jest najwyższa temperatura. A to sprzyja rozwojowi bakterii. Najskuteczniejszym sposobem uratowania pasieki jest wówczas spalenie ula wraz z całą pszczelą rodziną. Choroba nie jest groźna dla ludzi. Teraz lekarze weterynarii muszą sprawdzić okoliczne pasieki czy zgnilec się nie rozprzestrzenił. 

Jak tłumaczy Krzysztof Lamek powiatowy lekarz weterynarii w Ostrzeszowie sytuacja w zarażonej pasiece została opanowana. Jeszcze jesienią 2019 roku rozpoczęły się kontrole innych uli w obszarze zapowietrzonym, czyli w obrębie 10 km od miejsca wykrycia wirusa. Trzeba było jednak je przerwać.

Sytuacja wygląda tak, że to ognisko zlikwidowaliśmy i ponieważ to była jesień nie wszystkie przeglądy można było zrobić. Jest wiele pytań dlaczego jeszcze te tablice wiszą, jeżeli chodzi o oznaczenie terenu zapowietrzonego. Ano muszą wisieć dlatego, że jesienią i zimą nie można robić przeglądów pszczół. W związku tym będą one dokończone wiosną 

mówi weterynarz Krzysztof Lamek. Zimowanie pszczół zakończy się w okolicy marca. Wtedy też ruszą kontrole około 25 pasiek. Zgnilec amerykanki pojawia się na terenie całej Polski. Jest zwalczany z urzędu przez służby weterynaryjne. Jeżeli te stwierdzą, że skontrolowane ule są zdrowe, to przydrożne tablice informujące o zagrożeniu zostaną zdjęte.