Fakty i mity. Elementy baśniowe i te odrobinę bardziej rzeczywiste.
Wszystko o wilkach znajdziecie zwiedzając najnowszą wystawę ostrzeszowskiego muzeum - ,,Zwierzęta przeklęte - wilk''.
Po zwiedzeniu ekspozycji i dokładnym wysłuchaniu leśnych ciekawostek dowiecie się, że ten chroniony gatunek nie jest wcale taki straszny, jakim go malują.
Wystawa nosi tytuł ,,Zwierzęta przeklęte - wilk''. Ekspozycja została przygotowana po to, by uświadomić, że wilk to nie jest ten zły bajkowy, którego należy się bać, uciekać przed nim. Wilk - owszem czyni szkody, tak jak to robi część dzikich zwierząt, ale przede wszystkim rola wilka polega na regulowaniu liczebności zwierząt kopytnych, bobrów, które - oceniając procentowo szkody, jakie robią - to wilk ma w tym bardzo niewielki udział - mówi Mirosława Rzepecka, dyrektor muzeum w Ostrzeszowie.
Zwiedzając najnowszą ekspozycję dowiecie się m.in. jak wygląda wilk w poszczególnych porach roku, czy też - kiedy najczęściej atakuje człowieka. Zobaczycie też i poznacie odpowiedź na pytanie, czym są fladry.
Fladry to są czerwone kawałki tkaniny zawieszone na sznurku i jest to jakaś magiczna bariera, której wilk nie przekroczy. Stado, które jest otoczone takim sznurem z czerwonymi łatkami - jest bezpieczne. Sama zagroda nie jest zaporą dla wilka, ale ustawione powiewające czerwone szmatki, pomimo, że wilk kolory rozróżnia ... bardzo średnio, to jest dla niego barierą, której nie przejdzie i zwierzęta zabezpieczone taką właśnie zagrodą, są bezpieczne - dodaje Mirosława Rzepecka.
Najnowszą wystawę w ostrzeszowskim muzeum możecie oglądać do 19 lutego.
Muzeum jest czynne od wtorku do piątku w godz. 10.00 - 16.00 oraz w niedzielę od godz. 10.00 do godz. 15.00.