I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Ostrzeszowie

i

Autor: FB I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Ostrzeszowie

EDUKACJA

''Walczą o czystsze powietrze''. Uczniowie I LO w Ostrzeszowie w finale międzynarodowego konkursu ''Climate Detectives''

2025-02-21 11:17

Zrozumienie wpływu codziennych wyborów na nasze zdrowie i środowisko stało się celem pięciorga uczniów z I LO w Ostrzeszowie, którzy w ramach wyzwania Europejskiej Agencji Kosmicznej "Climate Detectives" realizują projekt badawczy dotyczący zanieczyszczeń powietrza. Nikola, Karol, Aleksandra, Maria i Hanna awansowali do finałowej dziesiątki najlepszych drużyn w Polsce, a ich praca ma szansę na reprezentowanie Polski w międzynarodowym finale w Włoszech.

To jeden z najlepszych projektów badawczych w kraju! Pięcioro uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego w Ostrzeszowie awansuje do finałowej dziesiątki najlepszych drużyn w Polsce w ramach międzynarodowego wyzwania Europejskiej Agencji Kosmicznej "Climate Detectives".

Nikola Banasiak, Karol Nowicki, Aleksandra Wilkowska, Maria Czysty oraz Hanna Balcer, realizując projekt "Czy wiesz, czym oddychasz?", postanowili zbadać jakość powietrza w miejscowościach, w których żyją, i zwrócić uwagę na problem zanieczyszczeń powietrza. Ich projekt ma szansę na reprezentowanie Polski w międzynarodowym finale, który odbędzie się we Włoszech.

Drużyny z całej Polski pracowały nad projektami z zakresu ekologii i zmian klimatu, a uczniowie z I LO w Ostrzeszowie nie tylko przygotowali ambitne plany, ale też wcielili je w życie, podejmując konkretne działania. 

Zgłosiliśmy się do tego projektu, żeby zbadać jakość powietrza w miejscowościach, w których mieszkamy. Chcemy pokazać mieszkańcom, że problem zanieczyszczeń powietrza istnieje i wymaga natychmiastowej reakcji – mówi Aleksandra Wilkowska, jedna z uczestniczek projektu.

Pierwszy etap projektu polegał na identyfikacji problemu, zgłoszeniu tytułu projektu i opisaniu, czego on ma dotyczyć. W drugim etapie uczniowie skupili się na badaniach zanieczyszczenia powietrza pyłami zawieszonymi PM2.5 i PM10, które są cząsteczkami sadzy osadzonymi w powietrzu.

Zbieraliśmy dane, analizowaliśmy wyniki i pisaliśmy szczegółowe raporty. To wymagało nie tylko dużej precyzji, ale także cierpliwości – dodaje Maria Czysty.

Dla uczniów I LO to nie pierwsze doświadczenie związane z badaniem jakości powietrza. W ubiegłych latach, we współpracy z Politechniką Wrocławską, realizowali projekt "Co wisi w powietrzu?", badając wpływ zanieczyszczeń na zdrowie oraz analizując pomiary smogu w różnych warunkach atmosferycznych.

Problem smogu jest nam bliski, ponieważ często poruszamy go podczas lekcji. Gdy pojawiła się możliwość uczestnictwa w międzynarodowym wyzwaniu, od razu wiedzieliśmy, że warto kontynuować tę tematykę – mówi nauczycielka geografii, Anna Nowicka, która wspiera uczniów w realizacji projektu.

Licealiści z Ostrzeszowa walczą o wyjazd do Włoch i reprezentowanie naszego kraju podczas międzynarodowego finału. O tym, czy uda im się pokonać inne ekipy dowiemy się już 28 marca.

Quiz geograficzny. Z tymi kwestiami większość z nas miała problem. Sprawdźmy, kto po latach nadrobił materiał
Pytanie 1 z 15
Które z wymienionych państw leży na dwóch kontynentach?