zdjęcie poglądowe

i

Autor: pixabay.com.pl

ZDROWIE

E - papierosy, alkohol, gry… Uzależnienia wśród młodzieży – co warto wiedzieć?

2025-02-20 12:00

Coraz więcej dzieci zmaga się z uzależnieniami – od gier komputerowych, mediów społecznościowych, a nawet substancji psychoaktywnych. Dane z Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Ostrzeszowie pokazują, że młodsze pokolenie coraz częściej potrzebuje pomocy w walce z uzależnieniami, które wpływają na ich codzienne życie. Co sprawia, że dzieci sięgają po takie środki i jak można im pomóc?

Od e - papierosów, telefonu komórkowego, alkoholu i narkotyków. To cztery główne rodzaje uzależnień, z którymi obecnie najczęściej zmagają się dzieci i młodzież. Tak wynika z danych Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Ostrzeszowie. A i samych uzależnionych pacjentów w ostatnim czasie jest też coraz więcej.

To są cztery takie główne kategorie uzależnień, z którymi spotykamy się w poradni - raczej na poziomie szkół ponadpodstawowych i końcówki szkoły podstawowej, jeśli mowa już o tych cyberuzależnieniach, czy e - papierosach - mówi dyrektor poradni, Beata Rybczyńska.

Uzależnienie to stan, w którym osoba traci kontrolę nad swoim zachowaniem i staje się zależna od jakiejś substancji, aktywności lub nawyku. Może to dotyczyć alkoholu, narkotyków, gier komputerowych, mediów społecznościowych, a nawet jedzenia.

Uzależnienie to nie tylko kwestia fizycznego przyzwyczajenia, ale też psychicznej potrzeby, która staje się coraz trudniejsza do opanowania.

Najważniejsze jest, żeby rozpoznać problem i jak najszybciej szukać pomocy, bo walka z uzależnieniem to proces, który wymaga wsparcia, dlatego też CZUJNOŚĆ (rodzica) TO PODSTAWA.

Po pierwsze czujność, po pierwsze rozmowa z dzieckiem, ale też kształtowanie w domu odpowiednich postaw, np. w kontekście spożywania alkoholu, tłumaczenie dziecku. My zaczynamy ''modelowanie'' dziecka tak naprawdę w momencie, gdy możemy nawiązać z nim już jakiś kontakt. Duży wpływ na uzależnienie ma to, z jakiego domu dana osoba pochodzi. Dziecko pochodzące z domu, w którym pojawiały się problemy alkoholowe ma inne wzorce niż to, które pochodzi z domu bez problemu alkoholowego. Wpływ grupy rówieśniczej w okresie dojrzewania jest też bardzo ważny, chęć przynależności, odnalezienia się w danej grupie wysuwa się tutaj w hierarchii potrzeb młodych ludzi. Dlatego, należy zwracać też uwagę na to, na co dziecko wydaje pieniądze, czy nie potrzebuje ich więcej. Przede wszystkim dopytywać i rozmawiać - dodaje Beata Rybczyńska.

Problemy w domu, brak wsparcia rodziny czy złamane serce, też mogą sprawić, że dzieci sięgną po substancje lub staną się uzależnione od działań, które pozwolą im "zapomnieć" o problemach. Młodsze osoby często też szukają w używkach sposobu na ucieczkę od stresu, presji czy samotności.

Co zjeść, żeby uzupełnić potas? Zdrowotny QUIZ z witamin i minerałów. Zdobędziesz 8/10?
Pytanie 1 z 14
Które z poniższych produktów jest najlepszym źródłem witaminy C?