zdjęcie poglądowe

i

Autor: pixabay.com.pl

PRZYRODA

UWAGA, kleszcze atakują! Leśnicy podpowiadają, jak się przed nimi uchronić

2025-04-04 11:28

Na polanach, łąkach i w parkach - choć przede wszystkim w lasach. To tam najczęściej polują na nas kleszcze. Dlatego jeśli planujemy spacer do miejsca, gdzie jest sporo drzew i krzewów - trzeba się najpierw do niego odpowiednio przygotować.

Są małe, ale mogą wyrządzić naprawdę sporo szkód. UWAGA NA KLESZCZE. Apelują leśnicy. Te pasożyty są teraz bardziej aktywne. Spotkamy je głównie - w lasach, parkach i na łąkach. ​

W lesie tak naprawdę najgroźniejsze są te najmniejsze. Przynajmniej ja jako leśnik, który pracuje w terenie, najbardziej boję się tych najmniejszych kleszczy, dlatego że one przenoszą choroby, choroby, które są tak naprawdę chorobami nieuleczalnymi, bo nie ma na nie ani szczepień, ani leków. Kleszcze możemy przynieść już tak naprawdę wczesną wiosną. I uwaga, bo kleszcze to nie tylko las, kleszcze to park, kleszcze to boisko trawiaste. One zimują w glebie i jak przyzimują, no to wychodzą po tej trawie i w związku z tym my i nasi czworonożni przyjaciele możemy przynieść takiego kleszcza ze sobą - mówi leśnik, Joanna Oleszyńska - Niżniowska.

Dlatego, wychodząc na spacer, pamiętajmy m.in. o odpowiednim ubiorze.

Możemy stosować różnego rodzaju repelenty, ale ta ich skuteczność jest różna i to są zawsze środki chemiczne, więc no pewnie jak możemy się trochę zabezpieczyć, to stosujmy. Natomiast polecam przeglądanie się po każdym spacerze. Badania wykazują, że podobno jasne ciuchy są mniej niebezpieczne, ale myślę też, że to też wynika z tego, że łatwiej na nich zobaczyć te kleszcze. Ale przede wszystkim dobre, odpowiednie ubranie, dostosowane do tego miejsca, w które idziemy. Czyli jeżeli idziemy do lasu, no to najlepiej, żebyśmy nie chodzili w sandałach i gołych stopach, tylko ubierali wysokie skarpety, ubierali długie spodnie, ubierali długie rękawy, jakieś nakrycie głowy, komin gdzieś tam na szyję. No po to, żeby te kleszcze nie miały możliwości przedostania się do naszego ciała. One uwielbiają ciepłe miejsca, pachwiny. No i to są te miejsca najbardziej narażone na to, żeby kleszcze się tam gdzieś dostały i wbiły w nasze ciało, bo to pasożyty - dodaje leśnik.

Jeśli na swoim ciele zauważymy kleszcza, należy go natychmiast usunąć. Trzeba jednak zrobić to w odpowiedni sposób. I można do tego użyć specjalnych akcesoriów, które dostępne są w aptekach.

Choroby odkleszczowe - czy znasz je wszystkie?
Pytanie 1 z 14
Czy to prawda, że niektóre choroby odkleszczowe diagnozuje się tylko w określonych krajach (np. Stanach Zjednoczonych)?