Skorzystać z nich może każdy, ale WYŁĄCZNIE w przypadku zagrożenia życia. Ostrzeszów ma 3 nowe defibrylatory zewnętrzne.
''AED - to dziecinnie proste!'' to jedno ze zwycięskich zadań w ubiegłorocznej - II - edycji Ostrzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. Projekt ten zgłosił Marcin Ambroziak w kategorii małe zadania inwestycyjne. Koszt zakupu i montażu takich urządzeń wyniósł ponad 30 tysięcy złotych.
Defibrylatory AED pojawiły się na budynkach Ostrzeszowskiego Centrum Kultury i dwóch szkół podstawowych - 1 i 2. I, co ważne są one ogólnodostępne.
Defibrylator AED (Automatyczny Zewnętrzny Defibrylator) to urządzenie, które pomaga przywrócić prawidłowy rytm serca u osoby, która nagle przestała oddychać lub jej serce przestało bić w wyniku zatrzymania krążenia.
W skrócie: gdy ktoś dostaje zawał serca lub inne problemy z sercem, AED może uratować życie. Urządzenie jest zaprojektowane tak, aby nawet osoba, która nie ma doświadczenia medycznego, mogła je używać. AED analizuje rytm serca osoby i – jeśli to konieczne – automatycznie przekazuje impuls elektryczny (czyli defibryluje), który może przywrócić normalną pracę serca.
Wszystko dzieje się w prosty sposób: urządzenie mówi, co trzeba zrobić – przykłada się elektrody do klatki piersiowej, a AED resztę robi samodzielnie, decydując, czy jest potrzebny wstrząs.