USC w Ostrzeszowie

i

Autor: JM

URZĄD STANU CYWILNEGO

Śluby to już przeżytek? Liczby nie kłamią. Coraz mniej par decyduje się na małżeństwo

2025-02-18 11:26

Ślub to już niekoniecznie obowiązkowy punkt na liście życiowych planów. Przynajmniej dla mieszkańców Ostrzeszowa i okolic. Jak wynika z danych tutejszego Urzędu Stanu Cywilnego, z roku na rok coraz mniej par decyduje się na zawarcie małżeństwa. Co sprawia, że powiedzenie sobie sakramentalnego ''TAK'' staje się coraz mniej popularne?

W Polsce śluby dzielą się na trzy główne typy: cywilne, kościelne i konkordatowe. Ślub cywilny to formalność, która odbywa się w Urzędzie Stanu Cywilnego – bez względu na religię czy światopogląd. Ślub kościelny to natomiast ceremonia religijna, w której małżonkowie przysięgają sobie miłość przed Bogiem. A ślub konkordatowy? To połączenie obu – cywilny i kościelny, dzięki umowie zawartej między kościołem a państwem, małżeństwo jest uznawane zarówno przez prawo, jak i religię. 

Coraz mniej par decyduje się na ślub. Tak wynika z danych Urzędu Stanu Cywilnego w Ostrzeszowie. W ubiegłym roku na ślubnym kobiercu stanęło tylko 101 par. Dla przykładu, były lata kiedy takich par - i to każdego roku - było ponad 200.

Od kilku lat już zauważamy taką tendencję spadkową zawieranych małżeństw. W ubiegłym roku w naszym urzędzie sporządziłyśmy tylko 101 aktów małżeństw. W roku 2023 było ich 113, w roku 2022 - 120. Ogólnie, ślubów jest coraz mniej. Raz, że obecnie śluby biorą osoby urodzone w okresie tzw. niżu demograficznego, a dwa - młodzi ludzie dość niechętnie podchodzą do tej instytucji małżeństwa jednak - mówi kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Ostrzeszowie, Anna Wolna.

By wziąć ślub - cywilny, czy konkordatowy - należy najpierw zgłosić się do urzędu, by złożyć oświadczenie, że nie ma żadnych przeciwwskazań, by dana para powiedziała sobie sakramentalne ''TAK''. I młodzi muszą to zrobić osobiście.

Załatwianie - że pozwolę sobie to tak ująć - ślubu czy to cywilnego, czy konkordatowego w urzędzie jest niemalże identyczne. Młoda para musi się zgłosić osobiście. Narzeczeni muszą mieć ze sobą dowód osobisty. Nie jest potrzebny żaden akt urodzenia chyba, że ktoś urodził się poza granicami kraju, ale jeżeli narzeczeni urodzili się w Polsce, to wystarczy dowód osobisty. W urzędzie młodzi składają zapewnienie o braku przeszkód do zawarcia małżeństwa. My, na tej podstawie albo wydajemy zaświadczenie do ślubu konkordatowego, albo później młodzi biorą ślub w urzędzie, czy też innym miejscu - wtedy mamy do czynienia z tzw. ślubem plenerowym. O czym warto pamiętać, to o tym, że jest okres oczekiwania na zawarcie ślubu cywilnego, który wynosi pełen miesiąc od daty złożenia zapewnień. Takie zapewnienia są ważne przez pół roku - tak samo w przypadku ślubów cywilnych, jak i konkordatowych - dodaje Anna Wolna.

Najwięcej ślubów - i to już od lat - odbywa się od czerwca do września.

QUIZ. Szokujące śluby w polskich serialach! Jak dobrze je pamiętasz? Prawdziwy fan rozpozna 7!
Pytanie 1 z 15
Ten ślub odbył się w więzieniu, a pan młody do ostatniej sekundy nie wiedział, że się żeni...